مجله نورالهدی نوجوان
مطالب مرتبط
پیر پالان دوز دیدن گنبد زیبای فیروزه ای به انسان اطمینان خاطر می دهد که اینجا مردی از اهالی آسمان آرامیده است و این پ... دیدن گنبد زیبای فیروزه ای به انسان اطمینان خاطر می دهد که اینجا مردی از اهالی آسمان آرامیده است و این پرده نشینی و پایبندی به راه و رسم عشق و عرفان است که در نقش و نگار کاشی ها و نقاشی ها تجلی یافته است. سالک صاحب درد از هستی خویش رها شد و دلش را به کعبه محبوب زنجیر کرد.
روزی شیخ بهایی در بازار قدم می زد و پیرمردی را دید که مشغول دوختن پالان پاره مردم بود و از این راه زندگی می گذراند. شیخ دلش به حال پیرمرد سوخت و جلو رفت وگفت : سلام سپس دستش را به پالان پیرمرد زد و بلافاصله از طرف غیب پالان پیرمرد پر شد از سکه های اشرفی. پیرمرد وقتی این حرکت شیخ را دید ناراحت شد و فریاد زد:چکار کردی؟ زود سکه ها را بردار که به درد من نمی خورد. شیخ گفت : من نمی توانم سکه ها را غیب کنم. پیرمرد چوب دستی خود را به پالان زد و سکه ها غیب شدند و رو به شیخ گفت: تو که نمی توانی غیب کنی چرا ظاهر می کنی؟ شیخ بهایی فهمید پیرمرد صاحب نفس و کمالات بسیار است. پیرپالان دوز سپس رو به شیخ کرد و گفت: "دلت را کیمیا کن!"
شیخ محمد عارف عباسی شهرتش را از کفش دوزی به دست آورد."پیر پالاندوز" صاحب کرامت و صفات عارفان بود؛ ولی دست از کوشش برنداشت و برای گذران زندگی کفش دوزی می کرد. شیخ «محمد عارف المُقتدى کارندهى» (منسوب به قریه کارده مشهد) علاوه بر جستجو در راه معرفت و پیروی از اهل حق، در کیمیاگری و خطاطی تلاشی متبحرانه داشت. در خط ثلث استاد بود و هفت سوره از قرآن را با خط زیبایش به یادگار گذاشته است.
برخی عقیده دارند ساختمان آرامگاه پیر پالان دوز از زمان درگذشت او قدیمی تر است. کتیبه سنگی در آرامگاه، سال985ه.ق را پایان بنای مقبره ثبت کرده است ولی بعضی صاحب نظران می گویند اصل آرامگاه در سال 716ه.ق در زمان سلطان محمد خدابنده اولجایتو شکل گرفته و ابتدا شیخ ابونصر سراج درآن دفن شده و بعدها پیر پالان دوز را در آنجا به خاک سپرده اند.
مقبرۀ این عارف بزرگ شیعه مذهبِ «ذَهَبیه» در شمال شرقی حرم مطهر، ابتدای خیابان نواب صفوی (حاشیه کوچه شور در اوایل پایین خیابان) قرار دارد که پس از انقلاب اسلامى به مناسبت توسعه حریم حرم تخریب و مجدد بازسازى کرده اند.
گویا ششمین قطب سلسله ذهبیه پس از سید عبدالله برزش آبادى همین شیخ محمد کارندهى بوده است، در این باره شعری نیر گفته اند :
هم زختـلانى بـه عبدالله رسید
برزش آبادى است آن شاه جدید
شیخ رشید الدین بِدوازى دگـر
شیخ شاه اسفـرایینى برشمـر
شیخ حاجى محمد آمد شـاه کل
آن خبوشانى است یا بستان گل
شیخ غلامعلى دگـر من بعد او
شیخ تاج الدین حسین آمد از او
شیـخ درویش محمد کـارندهى
بود خفـاف آن شهنشـاه ولى
در مقبرۀ پیر پالاندوز علاوه بر آرامگاه شیخ محمد عارف، قبری کوچک حاج شیخ غلامرضا واعظ طبسی است هم وجود دارد که در پنجم شعبان 1366 قمری فوت کرده و در کنار قبر پیر پالاندوز دفن شده است. در سمت چپ قبر شیخ محمد عارف سنگی کوچک بر روی دیوار وجود دارد که به خادمان می گویند به پدر آیت الله سیستانی تعلق دارد.
این مقبره از قدیمى ترین زیارتگاه هاى عرفانى شهر مشهد محسوب می شود.

کلمات کليدي
قبر پیر پالاندوز، شیخ بهایی، نواب صفوی،حرم شناسی، آیت الله سیستانی, قبر پیر پالاندوز, شیخ بهایی, نواب صفوی, حرم شناسی, آیت الله سیستانی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2914