اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۱۵
اجتماع بزرگ عزاداران پاکستانی در حسینیه حرم
همزمان با شب هفتم ماه محرم، حسینیه حرم امام رضا(ع) میزبان عزاداران پاکستانی بود تا عشق و ارادت خود را با زبان خودشان تقدیم اباعبدالله الحسین(ع) کنند.

به گزارش آستان نیوز، این شب‌ها حرم رضوی میزبان خیل عظیمی از عاشقان حسینی است که با هر زبان و گویشی می‌آیند تا دلدادگی خود را به حضرت اباعبدالله(ع) ابراز کنند. از ترک و لر و مازنی و یزدی گرفته تا خارج از مرزهای جغرافیایی کشور افغانستان و پاکستان و عرب زبان‌ها؛ همه برای عرض ادب و تسلیت در این مراسم شرکت می‌کنند.

در شب هفتم ماه محرم نوبت به شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) از کشور پاکستان رسید تا برای نشان دادن این دلدادگی به ایران بیایند و در محضر امام رئوف(ع) به عزاداری بپردازند. شور و حرارت از عزاداری‌هایشان موج می‌زند. با اینکه زبانشان را نمی‌فهمی اما ناخواسته تو هم در این مرثیه غم همراه‌شان می‌شوی.

آقایان، ردیف به ردیف مقابل هم ایستاده‌اند و به سبک و آیین خودشان سینه‌زنی می‌کنند و بانوان و کودکان نیز در گوشه‌ای دیگر بر سر و سینه می‌زنند و صحن قدس آکنده از اندوهی می‌شود که در دل این زائران جاری است.

عزاداری به سبک و سیاق اردوزبانان

در حاشیه این مراسم، سعادتی، مسئول برگزاری هیات‌های مذهبی اردوزبانان حرم مطهر که خودش هم پاکستانی است در رابطه با این مراسم گفت: در دهه اول ماه محرم هر ساله کاروان‌های بسیاری از کشورهای پاکستان و هند خود را به مشهد مقدس می‌رسانند تا به سبک و سیاق خود به عزاداری بپردازند. خوشبختانه امسال نیز به همت مدیریت زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی این شرایط فراهم شد تا این شیعیان نیز توفیق این را داشته باشند در حسینیه حرم به عزاداری بپردازند.

وی افزود: به لطف امام رضا(ع) توانستیم مقدمات لازم برای برگزاری این مراسم را برای این دوستان فراهم کنیم، تا با برپایی مراسم‌ها با فرهنگ و رسوم این عزیزان سایر زائران این بارگاه ملکوتی با فضای متفاوتی از عزاداری‌ها آشنا شوند و در حس و شور حسینی این زائران شریک باشند.

وی بیان کرد: در این دهه سعی کردیم تا بتوانیم برنامه‌هایی برای همه نوع سلیقه و زائران داشته باشیم. به برکت وجود این مهمانان در همه جای حرم مطهر نواهای حسینی به گوش می‌رسد که شاید به زبان مشترک نباشد ولی گوش جان پذیرای آن است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست