اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۱۲
رونمایی از نسخه خطی 400 ساله مقتل لهوف سید بن طاووس در حرم رضوی
مقتل سیدالشهدا(ع) در قدیمی‌ترین نسخه خطی لهوف سید بن طاووس با قدمت چهار قرن موجود در گنجینه رضوی، رونمایی و معرفی شد.

به گزارش آستان نیوز، مقتل سیدالشهدا(ع) در قدیمی‌ترین نسخه خطی لهوف سید بن طاووس با قدمت چهار قرن موجود در گنجینه رضوی، رونمایی و معرفی شد. 

کتاب «اللّهوف علی قتلی الطّفوف» که در این نشست رونمایی و معرفی شد، از تألیفات رضی الدین علی بن موسی بن طاووس از علمای مشهور شیعه در قرن هفتم هجری است که در سال 1077 هجری قمری کتابت شده است. این اثر ارزشمند، از جمله نسخه‌های خطی نفیس موجود در گنجینه رضوی است که به بیان تاریخ کربلا  و واقعه عاشورا پرداخته است.

این نسخه توسط داودبن عبدعلی بن شریف نجفی در 19 سطر و 67 برگ به خط نسخ است که در سال 1367 به مجموعه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی ملحق شده است. 

«لهوف»؛ نوآورانه در نگارش

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی دهشت، استاد حوزه و دانشگاه و عضوکمیسیون تبلیغ شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان، در این نشست ضمن پرداختن به ابعادی از شخصیت سید بن طاووس، به وجود بیش از 60 اثر منسوب به این عالم شیعه اشاره کرد که از میان آن «لهوف» به بیان واقعه جانگداز کربلا پرداخته است. 

رونمایی از نسخه خطی 400 ساله مقتل لهوف سید بن طاووس در حرم رضوی


وی این اثر را دارای نوآوری‌هایی در سبک نوشتار، نگاه به موضوع و نتیجه‌گیری دانست و سبک تحلیل کتاب را سبکی نو در چینش مطالب عنوان کرد. 

این استاد حوزه و دانشگاه، وجود کتاب لهوف در قفسه‌های کتب ادعیه حرم امام حسین(ع) را تحقق آرزوی نویسنده آن عنوان کرد که عاشقان آن حضرت از طریق مطالعه آن، به معرفت زیارت دست یابند.

وی همچنین لهوف را آموزه‌ای برای اهل معرفت عنوان کرد و گفت: گریه کننده بر امام حسین(ع) باید یاری‌گر ایشان باشد که شهیدان ما از جمله مدافعان حرم و در رأس ایشان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه بارز لبیک گویان بر ندای هل من ناصر ینصرنی امام هستند. 

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدصادق اشکوری، فهرست‌نگار و نسخه پژوه، اقدم بودن نسخ خطی را از شاخصه‌های برتر نسخه عنوان کرد و نسخه معرفی شده را یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های لهوف عنوان کرد که در کتابخانه مرکزی نگهداری می‌شود. 

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل حافظیان، از فهرست‌نگاران و نسخه‌پژوهان مطرح نیز در این جلسه، ضمن برشمردن نکات مورد توجه در تشخیص نسخ خط معتبر، بر تصحیح منابع بر پایه قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی موجود تأکید کرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست