اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۱۲
جزئیات شرکت در پویش مطالعاتی از حسین بخوانیم
به نشر، انتشارات آستان قدس رضوی در سیزدهمین پویش مطالعاتی خود، همزمان با آغاز ماه محرم پویش مطالعاتی از حسین بخوانیم را کلید زده است.

به گزارش آستان نیوز، به نشر، انتشارات آستان قدس رضوی در سیزدهمین پویش مطالعاتی خود، همزمان با آغاز ماه محرم پویش مطالعاتی از حسین بخوانیم را کلید زده است. 

در پویش کتابخوانی عاشورایی از حسین بخوانیم، 8 کتاب در موضوعات مرتبط با حضرت سیداالشهدا(ع) و عاشورا با توجه به گروه‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال و دسته‌بندی‌های محتوایی مختلف برای مخاطبان و علاقه‌مندان پیش بینی شده است. در واقع، این 8 کتاب به گونه ای انتخاب شده است، که تمامی اعضای یک خانواده با سنین مختلف می‌توانند با این آثار ارتباط برقرار کرده و در پویش شرکت کنند.

کتاب‌ها را از کجا تهیه کنیم؟

سعیدی، مدیرعامل به نشر به این سؤال پاسخ داده است: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به تمامی فروشگاه‌های کتاب به‌نشـر در مشهد و سراسر کشور، سایت فروش‌انتشارات به‌نش‍ـر به نشانی  www.behnashr.com یا ارسال درخواست کتاب در پیام‌رسان‌های واتساپ، ایتا و تلگرام به شماره ۰۹۰۲۷۶۵۲۰۰۸ کتاب‌های این پویش مطالعاتی را تهیه کنند.

چگونه در پویش «از حسین(ع) بخوانیم» شرکت کنیم؟

برگزارکنندگان پویش مطالعاتی از حسین بخوانیم، ابتدای هر کتاب، یک کد قرعه کشی قرار داده‌اند که هر شرکت‌کننده می‌تواند آن را به سامانه  30003209 ارسال کند که ارسال این کد به منزله شرکت در قرعه‌کشی پویش است.

جایزه هم دارد؟

 

شرکت کنندگان در این پویش مطالعاتی، ضمن اینکه با مجموعه ای از آگاهی‌ها درباره قیام عاشورا، حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش آشنا می‌شوند، احتمال این که برنده جوایز نیز بشوند، وجود دارد برگزارکنندگان پس از پایان مهلت پویش از میان کدهای ارسال شده توسط شرکت کنندگان قرعه‌کشی و به قید قرعه به 6 نفر جوایز ارزشمندی اهدا می‌نمایند. این جوایز شامل یک کمک هزینه سفر به عتبات عالیات به ارزش 5 میلیون تومان و 5 کمک هزینه یک میلیون تومانی سفر به مشهد مقدس است.

مهلت شرکت در پویش تا چه زمانی است؟

آن طور که انتشارات به نشر اعلام کرده است، علاقه‌مندان تا پایان ماه صفر مهلت دارند در این پویش مطالعاتی شرکت کنند. قرعه کشی و اهدای جوایز پس از ماه صفر و ایام سوگواری آخر این ماه انجام می‌شود. شرکت‌کنندگان برای اطلاع از نتایج قرعه‌کشی و نیز آشنایی با آثار و کتاب‌های به نشر می‌توانند صفحه اینستاگرامی این انتشارات به نشانی @behtarinhaye_nashr  را دنبال کنند.

موضوع و محتوای کتاب ها چیست؟

همانطور که اشاره شد، در پویش مطالعاتی از حسین بخوانیم، 8 کتاب از مجموعه آثار عاشورایی به نشر پیش روی مخاطبان و علاقمندان قرار گرفته است که به طور خلاصه با هریک آشنا می‌شویم:

شهادت نامه حسین(ع) و شهیدان کربلا

محمدهادی زاهدی، نویسنده کتاب «شهادت نامه حسین(ع) و شهیدان کربلا» برای نگارش از کهن ترین منابع موجود در خصوص واقعه عاشورا استفاده کرده است. اتفاقات و شخصیت های کربلا بر اساس یک خط زمانی منظم به صحنه عاشورا وارد می‌شوند، نقش‌آفرینی می‌کنند و به ابدیت می پیوندند.

عقیله

کتاب عقیله، خطاب به حضرت زینب(س) است. گویی خواننده خود را در محضر آن بانوی عظیم‌الشأن می‌بیند و از سویی به عنوان ارادتمندی شیفته، واله و حیران و از سوی دیگر شگفت‌زده از این همه عظمت با سرور خویش سخن می‌گوید و در برابر این معجزه آفرینش نهایت فروتنی را به جا می‌آورد. در این کتاب همه فرازهای مهم زندگانی آن حضرت و نقش‌آفرینی‌های ایشان با قلمی شیوا و هنرمندانه بیان شده است. «عقیله» به قلم «الهام امین» به عنوان کتاب سال خراسان رضوی در سال 1401 برگزیده شده است.

بچه‌های عاشورا

کتاب بچه‌های عاشورا مجموعه داستان‌های کوتاهی است که طی آن سرگذشت کودکان و نوجوانان کاروان امام حسین(ع) در کربلا بازگو می‌شود. این کتاب شامل هفت داستان است که روایتگر حماسه هفت کودک و نوجوانی است که در آن روز در صحنه نبرد حاضر بودند. این اثر به نویسندگی «طاهره ایبد»، برگزیده کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نیز برنده جشنواره قصه‌های قرآنی نیز شده است.

مسلم بن عقیل، شهید جاوید

کتاب مسلم بن عقیل؛ شهید جاوید، ترجمه‌ای است از کتاب «حیاه الشهید الخالد مسلم بن عقیل» اثر علامه باقر شریف‌القرشی از علمای برجسته نجف که به بررسی سیره مسلم بن عقیل می‌پردازد. کسی که در برابر ظلم و ستم ایستادگی کرد و نخستین پرچمدار و پیشگام در قیام حسینی شد که در ابلاغ رسالت سرور شهیدان، به مردم کوفه و بیعت گرفتن از آن‌ها نقش خجسته‌ای ایفا کرد. این کتاب در شش فصل تدوین شده است.

قصه‌های روضه؛ حکایاتی از اصحاب و مجالس روضه‌خوانی

کتاب قصه‌های روضه، حاوی 185 قصه خیلی کوتاه و واقعی، پیرامون روضه‌های ماه محرم است. بیژن شهرامی، این داستان‌ها را در سه فصل تدوین کرده است. در فصل اول نویسنده سراغ منابع دست اول و مهم رفته و حکایت‌هایی را از دل آن‌ها بیرون کشیده است؛ از روضه‌خوانی جبرئیل تا مرثیه‌خوانی دعبل؛ در فصل دوم داستان‌ها از زبان روحانیون و عالمان برجسته شیعه نقل می‌شوند؛ از میرزا جواد آقا تبریزی گرفته تا میرزا محمد حسن شیرازی. در فصل سوم هم داستان‌ها از زبان وعاظ، مداحان و هنرمندان بیان می‌شود. نویسنده با قلمی روان و ساده و بدون مقدمه‌چینی‌های اضافه به سراغ اصل ماجرا رفته است.

داعشی و عاشقی
دو جوان یکی دختر عرب به اسم زینا و دیگری پسری اروپایی به اسم جوزف که هر دو داعشی هستند، برای عملیاتی انتحاری به مسیر پیاده‌روی اربعین آورده می‌شوند. تجربه شرکت در چنین رویدادی و مواجهه با آدم هایی که اعتقاداتی متفاوت از آرمان‌های آن دو دارند، داستان را خواندنی می‌کند. آنچه آن دو در این مسیر می‌بینند با آنچه که داعش به آن‌ها منتقل کرده است، تفاوت بسیار دارد و همین تفاوت‌ها، سیر جذابی را در مسیر داستان ایجاد می‌کند.

گوشه ششم عاشقی، مجموعه داستان های عاشورایی

کتاب «گوشه ششم عاشقی» سـه بخش دارد که در هر فصل، نویسنده داستان‌هایی را از دل پر پیچ و خم کوچه های تاریک و روشن بشریت بیرون کشیده است. در بخش، اول تک‌داستان‌هایی درباره شخصیت‌های شهید عاشورا روایت شده است. بخش دوم به ما می‌گوید که تاریخ تکرار مکررات و روایت‌هایی است درباره پیامبران الهی و بعد یافتن رشته ربط آن در زندگی حسین و حسینیان. بخش سوم به مانند سنت روضه‌خوانی ایرانی، روضه‌هایی برای شب‌های دهه محرم دارد. «گوشه ششم عاشقی» اگر چه زیبا و پر از احساس نوشته شده اما به تاریخ و واقعیات آن تا حد زیادی وفادار است. این اثر به قلم سید محمدسادات اخوی، نامزد دریافت جایزه کتاب سال در سال 1399 بوده است.

یک دختر بی گوشواره

این کتاب، مجموعه اشعاری است که سوگواره‌ای عاشورایی محسوب می‌شود و از کتاب‌های «مجموعه اشعار مذهبی نوجوان» است که به دلیل قوت سروده‌ها و موضوع آن مورد توجه قرار گرفته است. «یک دختر بی گوشواره» نوشته شاهین رهنما تاکنون به‌عنوان اثر برگزیده بخش شعر کودک و نوجوان سومین دوره کتاب سال عاشورا و نامزد نهایی شانزدهمین دوره قلم زرین انتخاب شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست