اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۰۹
بهره‌برداری از آسانسور بست شیخ طوسی حرم امام رضا(ع)
پیرو تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی و با هدف تسهیل زیارت زائران، پروژه نصب آسانسور در بست شیخ طوسی حرم امام رضا(ع) تکمیل و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش آستان نیوز، پیرو تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی و با هدف تسهیل زیارت زائران، پروژه نصب آسانسور در بست شیخ طوسی حرم امام رضا(ع) تکمیل و به بهره‌برداری رسید.

این پروژه که به همت سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی انجام شده است، امکان زیارت برای گروه‌های خاص به ویژه معلولان و سایر زائر کم توان جسمی را تسهیل خواهد کرد.

مهندس غفاریان، معاون طرح وبرنامه سازمان سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر در این باره گفت: از آنجایی که در بست شیخ طوسی مشابه بست حر عاملی نیاز به ایجاد مسیر دسترسی به وسیله آسانسور برای افراد کم توان حرکتی و معلولین بود، پروژه مذکور تعریف و عملیات اجرایی آن آغاز شد. 

وی افزود: با توجه به وجود هواسازهای رواق حضرت معصومه(س) در مسیر اجرای پروژه، ابتدا بخشی از سازه‌های آجری و بتنی تخریب و هواساز مربوطه جابجا شد تا فضا برای تخریب سقف و تعبیه سازه‌های مورد نیاز فراهم شود.

معاون طرح وبرنامه سازمان سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش خیل زائران طی ماه‌های گذشته به ویژه ایام نوروز تلاش شد زمان اجرای این پروژه کاهش یابد و به همین دلیل اجرای آن در دوشیفت کاری انجام شد.

وی افزود: همچنین برای جلوگیری از ایجاد مشکل در تشرف زائران، به هنگام اجرای پروژه، عملیات اجرایی فقط در بخش زیرسطحی دنبال و نخاله‌های حاصل از تخریب نیز با وجود مشکلات بسیار، به صورت دستی جابجا ‌شد تا مزاحمتی برای زیارت زائران به وجود نیاید و اجرای بخش روی سطح عملا پس از تعطیلات فروردین ماه آغاز و در نیمه دوم تیرماه تکمیل شد.

غفاریان درباره ویژگی‌های آسانسور نصب شده، اظهار کرد: این آسانسور از نوع 17 نفره و بدون اتاقک روی بام یا به اصطلاح روم لس (Room less)  است که دو محل توقف، یکی در بست شیخ طوسی و دیگری در هشتی ورودی رواق دارالحجه برای آن پیش‌بینی شده است، ضمن آنکه از نظر ظرفیت، قابلیت انتقال برانکارد نیز در این آسانسور پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سطح گچبری انجام شده در این پروژه حدود 40 مترمربع و سطح گچ آینه کاری نیز حدود 20 مترمربع است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست