اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۰۸
حرمت ماه محرم در بیان امام رضا(ع)
مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تبیین احترام و حرمت ماه محرم در بیان امام رضا(ع) پرداخت.

دکتر مرتضی انفرادی، مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با آستان‌نیوز، با اشاره به اینکه ماه محرم اولین ماه سال قمری محسوب و تحویل سال قمری از آغاز این ماه شروع می‌شود، گفت: محرم به عنوان یکی از چهار ماه حرام است که در قرآن از آن یاد شده و دارای احترام خاصی است که حتی قبل از ظهور اسلام و در دوران جاهلیت نیز جنگ و خونریزی در آن ممنوع بوده است.

وی یادآور شد: محرم سال ۶۱ هجری، یادآور وقایع حزن و ماتم آل الله است؛ وقایعی که رمز بقای مذهب حقه شیعه شد و امام رضا(ع) نیز مانند همه حضرات معصومین(ع) بر بزرگداشت این ایام تأکید و در روایت‌های متعددی، پیروان را نسبت به تعظیم شعائر این ماه ترغیب کرده‌اند.

انفرادی ادامه داد: امام رضا(ع) در گفتاری به بیان حرمت و احترام ماه محرم می‌پردازند: «ماه محرم، ماهی است که اهل جاهلیت، جنگیدن در آن را حرام می‌دانستند». ایشان در عبارتی دیگر می‌فرمایند: «ماه محرم، ماهی است که اهل جاهلیت ظلم و جنگ را به خاطر حرمتش کنار می‌گذاشتند».

ذکر مصیبت عاشورا توسط حضرت

وی تصریح کرد: امام رضا(ع) با بیان اینکه حتی کفار به احترام ماه محرم از جنگ و خونریزی کناره‌گیری می‌کردند، درباره حرمت شکنی بنی امیه در واقعه عاشورا، می فرمایند: «این امت، ماه محرم را محترم نشمردند و احترام پیامبر اسلام(ص) را نیز پاس نداشتند چرا که خاندان پیامبر را در این ماه به شهادت رساندند، بانوانشان را به اسیری برده و اموالشان را غارت کردند؛ خداوند هرگز آن‌ها را نبخشد».

این پژوهشگر افزود: امام در بیانی دیگر ماه محرم را این گونه توصیف می‌کنند: «در ماه محرم خون ما اهل بیت(ع) حلال شمرده و به ما هتک حرمت شد و فرزندان و زنان اهل بیت(ع) به اسارت رفتند و آتش به خیمه‌های اهل بیت(ع) زدند و اموال ایشان را به غارت بردند و احترام رسول الله را روا نداشتند».

روایت امام رضا(ع) از سیره پدر بزرگوارشان

وی بیان کرد: امام رضا(ع) در روایتی به بیان سیره پدر بزرگوارشان امام کاظم(ع) می‌پردازند و می‌فرمایند: «سیره پدرم (امام کاظم(ع)) این بود که وقتی ماه محرم می‌آمد، لبخند بر چهره شان دیده نمی‌شد، غم بر او غالب بود تا روز دهم که این روز، روز مصیبت و ماتم و گریه‌اش بود و می‌فرمود در این روز حسین به شهادت رسید.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست