اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۴-۲۸
اهدای حواله 110 سری جهیزیه به زوج‌های جوان مشهدی
همزمان با شب عید غدیر، ۱۱۰ زوج به نام با برکت امام علی(ع) برای حضور در جشنی دعوت شدند تا حواله هدیه اقلام اساسی جهیزیه خود را دریافت کنند.‌

به گزارش آستان نیوز، از ابتدای امسال نامه هایی که نوعروس و دامادها برای درخواست کمک‌جهیزیه خود به ضریح مطهر حضرت رضا(ع) انداختند و یا تحویل دفتر تولیت آستان قدس رضوی دادند، پس از بررسی میدانی و احصا نیازهای اقتصادی آنها توسط بنیاد کرامت رضوی، واسطه باز شدن گره از کارشان شد. همزمان با شب عید غدیر، ۱۱۰ زوج به نام با برکت امام علی(ع) برای حضور در جشنی دعوت شدند تا حواله هدیه اقلام اساسی جهیزیه خود را دریافت کنند.‌

حمایت از زوجین جوان در گام دوم

جعفر رئیسیان زاده، معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی با تشریح جزئیات دومین مرحله طرح حمایت از زوجین جوان با عنوان «امام رئوف» اظهار کرد: حواله‌هایی برای تکمیل جهیزیه 110 زوج جوان کم برخوردار مشهدی تدارک دیده شده تا بتوانند به فروشگاه‌ها مراجعه کنند و مطابق سلیقه خود تا سقف تعیین شده، اقدام به تهیه و تکمیل جهیزیه کنند. 

وی افزود: بعضی از زوجین 6 قلم برای تکمیل جهیزیه خود لازم دارند و برخی تا 14 قلم نیاز دارند که به نسبت کمبودهای هر کدام از آنها، حواله جهیزیه در نظر گرفته شده است. ارزش حواله‌ها بین 7 تا 30 میلیون تومان متفاوت است. به مناسبت شب فرخنده عید غدیرخم علاوه بر حواله جهیزیه، همه زوجین یک قواره چادر مشکی و نیز دو عدد غذای متبرک مهمانسرای حضرت رضا(ع) هدیه گرفتند. 

رئیسیان زاده همچنین تاکید کرد: در کنار تلاش برای مرتفع کردن مسائل مالی زوجین جوان، از ابعاد فرهنگی و اجتماعی نیزغفلت نشد. پیوست فرهنگی ـ اجتماعی برای این طرح دیده شد و یک استاد دانشگاه و متخصص در رشته مشاوره و روانشناسی جهت ارائه نکاتی مرتبط با روابط زوجین و آغاز زندگی مشترک ساعتی در خدمت مهمانان بود. 

جشنی معطر به نام مولا علی(ع)

سفره عقدی مزین به گل و‌ خنچه و‌ شمعدانی، پیشانی سالن را آراسته کرده. عروس خانم ها با چادر سپید بخت و دامادها با پوشش رسمی کنار هم نشستند تا در مراسمی که بنیاد کرامت رضوی برایشان تدارک دیده، آغاز زندگی مشترک شان را جشن بگیرند. در شب عید غدیرخم که به نام مولا امیر مؤمنان علی(ع) معطر است، بخشی از مهمانان از خانواده معظم سادات هستند و همراه اعضای خانواده خود در مراسم حضور پیدا کردند. 

سراغ ماجرای آشنایی، ازدواج و پیوند زوج های جوان با این طرح حمایتی می رویم. خیلی جوان و کم سن و سال به نظر می رسد و چهره ای متبسم دارد، اولش به نظرمان می رسد که دلیلش خوشحالی حضور در مراسم است ولی وقتی سر درد و دلش باز می شود در کمال تعجب با سینه ای پر از تجربه های ناخوشایند مواجه می شویم. 

آقا برایم پدری کنید!

همسرش اهل شهرستانی کوچک است و هر چه تلاش کرده نتوانسته کار درست و حسابی برای آغاز زندگی مشترک شان پیدا کند. 

عروس خانم تعریف می کند که وام ازدواج را گرفتند و شوهرش به هزار زحمت خودرویی قسطی خرید تا روی آن کار کند و اقلام جهیزیه و مقدمات شروع زندگی را فراهم کند. اما زورشان به هزینه‌های بالای اقلام جهیزیه نرسید و با گذشت دو سال از عقدشان، هنوز هم کارهای روی زمین مانده زیادی دارند تا سر خانه و زندگی خودشان بروند. 

مریم خانم هر هفته تا فرصتی پیدا می کرد از منزل شان که جایی آخر جاده سیمان است، خودش را به حرم مطهر امام هشتم می رساند تا درد دلش را با آقا بگوید. او مابقی ماجرا را برایم این طور تعریف کرد: 20 ساله هستم و حدود دو سالی است که عقد کردم. پدرم چند سالی است فوت کرده و همسرم شهرستانی است و توان شروع زندگی را نداشتیم. 

به همه رو زدیم ولی کسی کمک مان نکرد. حتی تا یکسال پیش دانشجوی دانشگاه امام رضا(ع) بودم ولی بعد از عقد و مشکلات مان برای تکمیل مقدمات عروسی و زندگی مجبورم کرد که علیرغم میلم و خواندن دو سال دانشگاه، درسم را رها کنم و در یک اسباب بازی فروشی مشغول کار شوم. 

او نفسی تازه کرد و چادر گلدار سفیدش را کمی مرتب کرد و ادامه داد: خیلی دلم شکسته بود، بالاخره نامه ای به خود امام رضا(ع) نوشتم و در یکی از همین روزهای زیارت توی ضریح انداختم. فکرش را نمی کردم اتفاق خاصی بیفتد ولی یک روز تماس گرفتند تا برای دریافت حواله جهیزیه  از سوی آستان قدس با من هماهنگ کنند. من و مادرم خیلی خوشحال شدیم. وقتی برای جشن هم دوباره تماس گرفتند، بیشتر خوشحال شدیم. 

از او پرسیدم که توی نامه ات چه نوشتی؟ گفت؛ چند ماه پیش بوده و الان زیاد به خاطرم نیست ولی نوشتم؛ «آقا این مردم که به من کمک نمی کنند. پدر هم ندارم، آمدم برایم پدری کنید ...» حرفش با بغض در گلویش نیمه کاره می ماند. و در خاتمه اضافه کرد: آخرش فقط امام رضا(ع) جوابم را داد ... 

 

شروع زندگی با برکت 

مثل خیلی از نوعروس و دامادها که در این چند سال کرونایی جشن عروسی نگرفتند، آنها هم بدون جشن و مراسم عقد کردند، اما برخلاف دیگر زوج ها، نه اینکه نخواهند، نتوانستند یک جشن کوچک هم بگیرند. لیلا خانم می گوید: این سال‌ها، آن قدر تهیه مقدمات و ضروریات تشکیل زندگی مشترک پر هزینه تمام می شود که جایی برای فکر کردن به جزئیات و مراسم ازدواج نمی ماند. 

سه سالی می شد که او و همسرش معطل جمع کردن پول برای خرید جهیزیه بودند. به هر دری زدند بسته بود. از چهار برادر بزرگتر و خویشاوندان گرفته تا حتی موسسات خیریه‌ حاشیه شهر. تا اینکه بالاخره تازه‌عروس بر در مهر و کرامت رضوی کوبید تا امام هشتم، گره از دردشان باز کنند.

او داستان خود را برایمان تعریف می کند: یک روز از همسایه مان شنیدم که نامه ای به آقا بنویسم امید هست که پیگیری صورت بگیرد و جهیزیه را هدیه بدهند. من هم نامه ای نوشتم و توی آن گفتم که پدر ندارم و نمی توانم جهیزیه بخرم، کمکم کنید و بردم توی صحن نواب صفوی حرم رضوی تحویل دادم. وقتی مطلع شدم که با درخواستم  موافقت شده، خیلی خوشحال شدم. غیر از اینکه مشکلم حل شد  می توانم بالاخره بعد چند سال سرگردانی بروم سر خانه و زندگی خودم، از اینکه وسایل زندگی تازه ام با برکت آقا خریداری می شود، خوشحالم.

 

روایت نامه مادر سیده به امام 

امشب زوج‌های زیادی به این سالن و جشن شادی و سرور اهل بیت(ع) در شب عید غدیر دعوت دارند که داستان‌ها و ماجراهای شنیدنی زیادی از فراز و فرود زندگی شان برای گفتن دارند. با این حال، شاید یکی از جالب ترین این روایت‌ها، از زبان مادری مهربان برایمان نقل شد که مهمان ویژه مراسم بود و خودش نمی دانست. 

دو پسر معلولش را در خانه گذاشته و مثل همه مادرها پر از نگرانی برای بازگشت است. او مادر چهار فرزند؛ دو دختر و دو پسر معلول است. دخترهایش عقد کردند و خیلی وقت است که به خاطر ناتوانی از تکمیل اقلام جهیزیه همچنان در خانه پدری منتظر ماندند. مادر که از همه کس و همه جا درمانده شده بود، دست به دامان اهل بیت(ع) شد و نامه ای کوتاه به امام هشتم نوشت و در ضریح مطهر انداخت. 

از او پرسیدم «مادر به آقا چه نوشتی؟» بغض کرد و گفت: «فقط نوشتم؛ آقا جان، من هم مادرم و دلم از روزگار شکسته، به شما پناه آوردم ...»  اما مادر به جز داشتن دو نوعروس و نوشتن نامه ای به امام رئوف که نقطه اشتراک اکثر مهمانان این مراسم است، تمایزی با سایر مهمانان دارد. او از خانواده معظم سادات است و چون امام هشتم در این شهر غریب. ولی چشمانش پر از اشک شوق و امید به ولی نعمت مهربان این شهر است. 

چند روز پس از انداختن نامه در ضریح مطهر، از مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی با او تماس گرفتند تا برای صحبت درباره احوالات شان برود. سیده خانم سر موعد مقرر رفت و عرض حال کرد ولی هنوز نمی داند که با درخواستش برای گرفتن کمک جهیزیه موافقت شده یا نه! فقط چند روز پیش زنگ زدند و به او گفتند که امشب جشنی در این سالن برپاست که شما و خانواده هم دعوتید. نمی داند برای چه و به خاطر یک بیماری مزمن، توان نشستن و ایستادن ندارد ولی باز هم خوشحال است که آمده.

پس از رسیدن حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی و شنیدن دقایقی بیانات ایشان، نوبت تقدیم هدایای نوعروس و دامادها می شود. به نمایندگی از جمع، بسته هدایای متبرکی شامل یک جلد کلام الله مجید، دو عدد انگشتری برای عروس و داماد و یک قواره چادر مشکی همراه حواله اقلام جهیزیه به دست تولیت آستان قدس رضوی به 6 زوج سادات تقدیم شد. 

اما بخش متفاوت مراسم وقتی بود که همان مادر را روی سن فراخواندند. همراه دو دخترش روی سن رفت و در کمال ناباوری، حواله دو سری جهیزیه دخترانش را از دست تولیت محترم دریافت کرد. چهره اش از شوق و شادی شکفته و شاید وقتی در میان صدای دست‌های مهمانان حاضر در جشن از روی سن پایین می آمد، دیگر احساس غربت و دلتنگی نداشته باشد. او و همه مهمانان دلداده اهل بیت(ع) در این شب باشکوه عید غدیر، بیشتر از همیشه خدا را برای نعمت همسایگی با امام رئوف و بیش از آن، زندگی زیر سایه ولایت مولا علی(ع) شکرگزارند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست