اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۴-۱۲
آغاز تولید نان کامل در مجتمع نان سنتی رضوی
شرکت صنایع غذایی رضوی تولید نان کامل در مجتمع نان سنتی خود را آغاز کرده است تا در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود، کیفیت و خواص نان مصرفی مردم مشهد را ارتقاء دهد.

به گزارش آستان نیوز، باتوجه به اهمیت عرضه محصولات سلامت‌محور و سهم قابل توجه نان در سبد غذایی مردم، شرکت صنایع غذایی رضوی طرح آزمایشی تولید نان کامل را آغاز کرده است. این شرکت بر اساس مسئولیت اجتماعی، اهداف و سیاست‌ها و به‌منظور افزایش کیفیت محصولات تولیدی خود، امسال نیز در صدد است همانند سال‌های گذشته در راستای بهبود سلامت جامعه حرکت کند و تولید نان کامل یکی از این اقدامات است. 

نان کامل؛ محصولی سلامت محور

محصولات سلامت‌محور به محصولاتی گفته می‌شود که در مقایسه با نمونه مشابه خود، دارای طعم مشابه اما حاوی خواص غذایی بالاتری است. 

مجتبی هادیان، مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رضوی درباره انواع محصولات سلامت‌محور می‌گوید: یک نمونه از این محصولات، تولیداتی است که با افزودن موادی مانند املاح یا ویتامین‌ها به آن موجب بهبود خواص تغذیه‌ای محصول می‌شود. 

وی ادامه می‌دهد: دسته دوم، محصولاتی است که با کاهش میزان چربی، قند و دیگر مواد تشکیل دهنده محصول، می‌تواند در ارتقای سلامت و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها موثر باشد. 

به گفته هادیان، دسته سوم نیز تولیداتی مانند نان کامل است که با اضافه کردن مواد طبیعی مفید مانند سبوس، فیبر و...، کیفیت محصول مصرفی مردم را افزایش می‌دهد.

استفاده از آرد کامل

مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رضوی در ادامه می‌گوید: نان کامل، نانی است که از آرد کامل تهیه می‌شود، یعنی آرد گندمی که با تمام سبوس خود آسیاب شده باشد؛ به همین دلیل آرد حاصل، کمی تیره رنگ است اما تمام املاح مفید موجود در سبوس و همچنین فیبر کامل سبوس که برای سلامتی مفید است در داخل آن باقی می‌ماند و بنابراین نان کامل به علت افزایش میزان سبوس، فیبر و املاح طبیعی دریافتی بدن، اثرات مفیدی بسیاری را بر بدن می‌گذارد. 

به گفته هادیان، این نکته هم قابل توجه است که طبق نظرات کارشناسان، استمرار مصرف محصولات سلامت‌محور، منجر به بهبود سلامت بدن خواهد شد و باتوجه به این‌که نان، قوت غالب مردم است، به همین دلیل مصرف نان کامل تأثیر قابل توجهی بر سلامت جامعه خواهد داشت.

تولید انبوه پس از فرهنگ سازی و افزایش تقاضا

هادیان درباره روند اجرای آزمایشی تولید این نان نیز اظهار می کند: اولین گام در این طرح، تعویض و اصلاح تنورهای نانوایی شرکت صنایع غذایی بود که با هدف ارتقای کیفیت نان تولیدی انجام شده است.

وی ادامه می‌دهد: پس از اصلاح تنورها و شناسایی و رفع نقاط ضعف، گام بعدی را برداشتیم و طی تعامل با شرکت آرد قدس رضوی، آرد کامل تولیدی تأمین و تولید آزمایشی آغاز شد که با توجه به میزان درخواست مردم، تولید انبوه نان کامل برای عرضه به عموم آغاز می‌شود.

علیرضا رحمانیان، قائم‌مقام شرکت صنایع غذایی رضوی هم درباره رویکرد شرکت در اجرای این طرح‌ها اظهار می‌کند: این مجموعه با تمام سختی‌ها، تولید محصولات سلامت محور را یکی از اولویت‌های خود قرار داده و تلاش کرده است محصولات سلامت محوری را تولید و عرضه کند که سریعتر و بیشتر در اختیار جامعه قرار می‌گیرد، لذا ضمن تولید نان‌های با کیفیت و سالم، تولید نان کامل را هم آغاز کرده‌ایم.

وی به دشواری‌های تولید این نان هم اشاره می‌کند و می‌گوید: از آنجایی که نان کامل، نانی تیره رنگ است، خرید و مصرف آن میان عموم خیلی مرسوم نیست و نیاز به فرهنگسازی دارد، ضمن این‌که تولید آن به خاطر نوع خمیر و آرد مصرفی حساس‌تر از نان معمولی است و به همین دلیل میزان خمیر در هر بار خمیرگیری، بایستی کمتر باشد تا از افت کیفی محصول نهایی جلوگیری شود، تولید نان کامل نسبت به نان معمولی به زمان بیشتری نیاز دارد. 

رحمانیان اضافه می‌کند: براین اساس در مرحله آزمایشی اجرای این طرح، یک تنور از تنورهای نانوایی شرکت صنایع غذایی به نان کامل اختصاص داده شده تا در صورت فرهنگ‌سازی مناسب و درخواست بیشتر مردم، تولید این نان افزایش یابد.

نان کامل؛ مؤثر در درمان و پیشگیری از بیماری‌ها

آرد گندم سبوس‌دار که برای تولید نان کامل استفاده می‌شود، به دلیل دارا بودن املاح، ویتامین‌ها و خواص بسیاری که دارد، مفیدتر از آردهای معمولی است، از همین رو آرد گندم کامل می‌تواند به پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها و درمان آن کمک کند.

علی خوش‌بخت، رئیس واحد تحقیق و توسعه شرکت صنایع غذایی رضوی درباره مزایای این محصول می‌گوید: سبوس موجود در آرد گندم کامل موجب احساس سیری بیشتری در فرد شده که به کنترل وزن و جلوگیری از چاقی کمک می‌کند، ضمن این‌که فیبر موجود در آن باعث کاهش دیابت نوع 2 و کنترل سطح قند خون می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: مصرف سبوس گندم نقش مهمی در پیشگیری از عفونت‌های دستگاه گوارش دارد و به علت وجود ویتامین‌ها، فسفر و روی، از بروز سرطان روده، سینه و پروستات جلوگیری می‌کند.

خوش‌بخت اضافه می‌کند: نان کامل سرشار از کلسیم و منیزیم است که علاوه ‌بر تقویت استخوان‌ها، تا حد زیادی از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند و علاوه بر آن، با داشتن ویتامین B2 و نیاسین، موجب ارتقای میزان شادابی و تمرکز در افراد می‌شود.

نحوه تهیه نان کامل 

با توجه به ویژگی‌ها و خواص قابل توجه نان کامل، به زودی تولید انبوه آن در شرکت صنایع غذایی آغاز می‌شود و عموم مردم مشهد و همچنین زائرانی که از مسیر بزرگراه پیامبر اعظم(ص) تردد می‌کنند، می‌توانند این محصول را تهیه و استفاده کنند.

طبق اعلام شرکت صنایع غذایی رضوی، در فاز آزمایشی تولید نان کامل، ساعت کاری محدودی برای پخت آن در نظر گرفته است و با افزایش میزان تقاضا، این زمان تمدید خواهد شد. 

وی ادامه می‌دهد: از آنجایی که تولید نان کامل، فرایندی تخصصی است، در صورت استقبال خوب مردم، می‌توان نسبت به جذب شاطر، نانوا و خمیرگیر اختصاصی اقدام کرد که در نهایت منجر به افزایش اشتغال خواهد شد.

گفتنی است، مجتمع نان سنتی رضوی در بزرگراه پیامبراعظم(ص) نبش پیامبر اعظم(ص) 2 واقع شده است که متقاضیان تهیه نان کامل می‌توانند درخواست خود برای خرید این محصول را ثبت کرده و تعداد نان درخواستی خود را دریافت کنند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست