اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۴-۱۲
گام دانش‌بنیان سازمان موقوفات ملک برای توسعه فناوری تولید بذر در کشور
مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی از ورود این مجموعه به چرخه تولید بذرهای گواهی شده با همکاری مؤسسه بذر و نهال رضوی خبر داد؛ اقدامی که خروجی آن توسعه دانش بنیان فناوری تولید بذر در کشور خواهد بود.

به گزارش آستان نیوز، برداشت گندم از 128 هکتار مزارع سازمان موقوفات ملک آغاز شده و پیش بینی می شود حاصل آن، برداشت هزار تن گندم باشد. نیمی از این گندم های برداشت شده برای تولید آرد مصرف خواهد شد و باقی آن برای توسعه دانش بنیان صنعت بذر در کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دکتر سلمان سالاری، مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در این باره گفت: امسال قرار است نیمی از گندم برداشت شده از اراضی این سازمان در چرخه تولید بذر گواهی شده و کارخانه‌های فرآوری بذر استفاده شود و این طرح با همکاری مؤسسه بذر و نهال رضوی که فعالیت‌های دانش بنیان و به روز در حوزه بذر دارد، صورت می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی ادامه داد: 50 درصد بذرهای باقی مانده نیز برای تولید آرد و بهره‌برداری در صنعت نان به کارخانه آرد رضوی تحویل داده می‌شود.

تحویل بذرهای تأییدشده برای استفاده سایر کشاورزان کشور

وی درباره بذرهایی که برای تولید بذر گواهی‌شده استفاده می‌شود، گفت: پس از بوجار و جدا کردن بذرهای شکسته و لاغر، بذرهای درجه یک و مورد تأیید محققان و ناظران مؤسسه تحقیقات کشاورزی خراسان و مؤسسه بذر و نهال رضوی، جدا شده و در مسیر اخذ گواهی قرار می گیرد.

سالاری افزود: در واقع در کارخانه هر گونه ضایعات کمی و کیفی از بذرها جداسازی می‌شود تا پس از رسیدن به خلوص صددرصدی و طی کردن مرحله ضد عفونی، در چرخه مصارف بذر کشاورزان در سطح کشور توزیع شود.

برآورد برداشت هزار تن گندم

سالاری درباره سطح زیر کشت امسال نیز گفت: در سال زراعی جاری 128 هکتار از مزارع سازمان موقوفات ملک به کشت گندم اختصاص یافته و برآورد می‌شود هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود. 

وی ادامه داد: از مجموع مساحت زیر کشت گندم، 58 هکتار مربوط به مزارع شهرستان چناران است که پیش‌بینی می‌شود 455 تن گندم با طبقه بذری گواهی شده تولید شود، همچنین 70 هکتار از مزارع شهرستان فریمان به کشت گندم با طبقه بذری گواهی شده اختصاص داده شد که تناژ برداشتی برآورد شده برای برداشت از این سطح 550 تن است.

مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی افزود: این بذرها علاوه‌ بر این‌که از نظر عملکرد تولید در مزرعه، از میانگین قابل قبولی برخوردارند، در مواجهه با تنش رطوبت و بیماری‌های گیاهی نیز مقاومت بالایی دارد، ضمن این‌که از نظر خواص غذایی نیز در مقایسه با سایر بذرها دارای پروتئین بیشتری است.

توسعه فناوری تولید بذر

سالاری با اشاره به استفاده از بذرهای ارقام سیروان و پیشگام در سال زراعی جاری بیان کرد: این بذرها در طبقه بذرهای مادر قرار دارند و آستان قدس رضوی با توجه به رسالت سازمانی خود تلاش کرده در کنار بخش‌های تحقیقاتی کشور و یا شرکت‌های فرآوری تولید بذر که صلاحیت فنی و علمی آن‌ها مورد تأیید مؤسسه تحقیقات کشاورزی است، قرار بگیرد و از منابع آب و خاک در اختیار موقوفه، برای توسعه تکنولوژی بذر کشور نقش مؤثری را ایفا کند. 

وی ادامه داد: با توجه به توسعه فناوری روز دنیا و از طرفی وجود زیرساخت‌هایی همچون آزمایشگاه تخصصی بذر در مؤسسه بذر و نهال رضوی، اجرای چنین پروژه‌هایی با ماهیت دانش‌بنیانی در آستان قدس رضوی می‌تواند با سرعت و سهولت بیشتری اجرا شود و سازمان موقوفات ملک همواره داوطلبانه آمادگی اجرای فعالیت‌های دانش‌بنیانی از این دست را دارد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست