۱۴۰۱-۰۲-۳۱
آغاز عملیات احداث المان جدید ورودی رواق دارالحجه در حرم امام رضا(ع)
عملیات احداث المان جدید ورودی رواق دارالحجه متناسب با معماری اسلامی توسط سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی آغاز شد و تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمود غفاریان عصادست، معاون طرح و برنامه سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز بیان کرد: عملیات احداث المان جدید ورودی رواق دارالحجه متناسب با معماری اسلامی توسط سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی آغاز شد و تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. 

وی درباره دلایل تغییر سازه ورودی رواق دارالحجه گفت: طراحی و ساخت المان قدیمی ورودی رواق دارالحجه به دلیل هم‌خوانی نداشتن با نماهای اطراف آن همچون ایوان نقاره‌خانه و ایوان ساعت، نمای ورودی صحن آزادی و صحن جمهوری و معماری مهمانسرای حضرت رضا(ع) نیازمند تغییر بود.

غفاریان با تشریح طراحی جدید در نظر گرفته شده برای المان دارالحجه افزود: در وهله نخست، ارتفاع سازه ورودی رواق دارالحجه کوتاه‌تر در نظر گرفته شد تا سازه‌ الحاقی از دوردست، مقابل دیده شدن سایر نماها را نگیرد. 

وی اضافه کرد: همچنین به جای استفاده از ورق کامپوزیت، این سازه از 90 درصد آجر با تلفیق 10 درصد کاشی استفاده خواهد شد. همچنین به جای قوس و طاق‌های نامتجانس کامپوزیت، چهار دهانه به علاوه قوس‌های معماری اسلامی طراحی شده تا با نماهای پیرامونی تناسب بیشتری داشته باشد و طراحی و مواد و عناصر جدید در برابر سازه‌های تاریخی اطراف خودنمایی نکند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست