اشتراک گذاری

در نمایشگاه اینوتکس انجام شد؛
۱۴۰۱-۰۲-۲۴
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران
همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس رضوی و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران امضا شد.

به گزارش آستان‌نیوز، همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس رضوی و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران امضا شد. 

در این نمایشگاه، رویداد «ریورس پیچ صنایع معدنی» با حضور معاون وزیر صمت و شرکت‌های فناور برگزار شد که در آن ضمن بیان نیازها و چالش‌های حوزه معدن و توانمندی‌های شرکت‌های فناور، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت صنایع پیشرفته رضوی به عنوان نماینده آستان قدس رضوی و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به امضاء رسید.

مجتبی بهنام تقدسی، مدیر عامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی اساس این تفاهم‌نامه را در راستای ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری‌های معدن و مواد پیشرفته خواند و بیان کرد: یکی از چالش‌های اساسی در خصوص ورود فناوری به صنعت معدن و به ویژه مواد پیشرفته، عدم وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر قوی است؛ لذا ایجاد یک سوپر وی‌سی تخصصی به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه معدن ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه سوپر وی‌سی‌ها، صندوق‌هایی با حداقل هزار میلیارد تومان و متمرکز روی موضوعی مشخص هستند، اظهار کرد: تشکیل یک سوپر وی‌سی با حضور دست‌اندرکاران و بزرگان حوزه معدن و دانش‌بنیانی، تحول عظیمی را در این صنعت به دنبال دارد.

ضرورت هوشمندسازی در حوزه معادن

بهنام، اولویت‌های اصلی آستان قدس رضوی را حوزه‌های «اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی» و «معدن و مواد پیشرفته» دانست و تبیین کرد: یکی از موارد مهم و جدی در حوزه معدن، مقوله هوشمندسازی است که بسیار ارزشمند بوده و ارزش‌افزوده فراوانی را ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: تشکیل صندوق مذکور، ارتباط بسیار خوبی را بین فناوران و صنعت معدن ایجاد و یک چالش اساسی که عدم اعتماد صنایع معدنی بزرگ به فناوران است را مرتفع خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی ادامه داد: متاسفانه در خیلی از موارد، صنایع بزرگ به فناوران اعتماد نمی‌کنند، از طرفی فناوران جوان ما برای تبدیل ایده‌های خود به محصول و جلب اعتماد صنایع بزرگ به سرمایه نیاز دارند.

بهنام ادامه داد: در این بین، یک سرمایه‌گذار خطرپذیر مثل آستان قدس رضوی می‌تواند به عنوان کاتالیزور و تسهیل‌گر، با قرار دادن سرمایه در اختیار فناوران و ایجاد تضامین کافی برای صنعت‌گران و انجام رایزنی‌های لازم در راستای ایجاد بازار مناسب برای فناوران عمل کند. 

مدیر عامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی با اشاره به نقش مهم سرمایه‌گذاران خطرپذیر در شکوفایی، تحقق فناوری در صنایع مختلف و تجاری‌سازی، گفت: امروز این اتفاق در حوزه معدن رخ داد، امیدواریم که به زودی در حوزه اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی نیز شاهد چنین رویدادی باشیم.

همچنین در این رویداد، حسام مقدم‌علی، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به نقش مهم دانش بنیان‌ها گفت: توسعه اشتغال پایدار با استفاده از فناوری‌های نوین و براساس انقلاب چهارم صنعتی است.

وی با برشمردن مراحل اکتشافی معدن گفت: الگوریتم‌های بسیاری برای بهینه‌سازی حفاری و اکتشاف وجود دارد و با توجه به اینکه معادن آسان‌کشف رو به پایان است نیاز به فناوری برای اکتشاف معادن پنهان است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما