اشتراک گذاری

با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری انجام شد؛
۱۴۰۱-۰۲-۲۳
افتتاح گنجینه آثار مکتوب آستان قدس با ظرفیت ذخیره‌سازی یکصد میلیون منبع
با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، گنجینه آثار مکتوب آستان قدس رضوی با 9 هزار مترمربع وسعت در حرم امام رضا(ع) افتتاح شد. این فضا برای نیم قرن امکان ذخیره میراث فرهنگی کشور را دارد.

به گزارش آستان نیوز، با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، گنجینه آثار مکتوب آستان قدس رضوی با ۹ هزار مترمربع وسعت در حرم امام رضا(ع) افتتاح شد.

مراسم افتتاح گنجینه آثار مکتوب آستان قدس رضوی با حضور آیت الله محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله سید احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی و همچنین آیت‌الله اشرفی شاهرودی، آیت‌الله سیدان، آیت‌الله مرتضوی جمعی از مدیران شهری، مسئولان کشوری و لشکری، در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.

افتتاح گنجینه آثار مکتوب آستان قدس با ظرفیت ذخیره‌سازی یکصد میلیون منبع

 

فضایی برای نیم قرن ذخیره میراث فرهنگی کشور 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ابتدای این مراسم، با بیان اینکه آستان قدس رضوی به عنوان بزرگ‌ترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام نماد عینی و عملی ثمرات انقلاب اسلامی است؛ گفت: در کنار توجه به زیر ساخت‌ها و رویکردهای اجتماعی، مهم‌ترین ماموریت و رسالت آستان قدس رضوی پرداختن به امور فرهنگی و علمی است.

وی، تأسیس مدرسه عالی فقاهت، احداث ساختمان جدید موزه، ساختمان جدید کتابخانه گوهرشاد و مخازن جدید این سازمان به وسعت 9 هزار متر مربع را محقق شدن رسالت این سازمان در رویکردهای اجتماعی و زیر ساختی عنوان کرد.

حجت الاسلام حسینی همچنین این خزانه را بزرگ‌ترین فضای ایجاد شده در کشور برای صیانت از میراث فرهنگی عنوان کرد و افزود: بر اساس برآورد کارشناسان ظرفیت ذخیره‌سازی تا یکصد میلیون منبع اطلاعاتی و منابع چاپی اعم از آرشیو مطبوعات، اسناد، نسخ خطی و چاپ سنگی، منابع چاپی و موزه‌ای را تا 50 سال آینده خواهد داشت.

افتتاح گنجینه آثار مکتوب آستان قدس با ظرفیت ذخیره‌سازی یکصد میلیون منبع


رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان اینکه ما در مقابل خطاب‌های فرهنگی مقام معظم رهبری خود را مسئول می‌دانیم، گفت: گردآوری، سازماندهی و جذب آثار فرهنگی-علمی و قراردادن آن‌ها در اختیار پژوهشگران از جمله اهداف و وظایف سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی است که در راستای منویات ایشان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: با افزایش بی‌رویه منابع که از طریق خریداری و یا اهدا جذب سازمان شد، ایجاد مخازن جدید با ظرفیت نامحدود در دستور کار قرار گرفته است.

حجت الاسلام حسینی، با اشاره به مخاطب 40 میلیونی این کتابخانه از 127 کشور، اظهار کرد: این مجموعه غنی فرهنگی با 176 هزار نسخه خطی و چاپ سنگی و 23 هزار نسخه قرآنی می‌تواند مرجع علمی قرآن‌پژوهی در کشور باشد.

افتتاح گنجینه آثار مکتوب آستان قدس با ظرفیت ذخیره‌سازی یکصد میلیون منبع

 

خزانه‌ای به وسعت 9هزار متر مربع 
مخازن جدید میراث مکتوب آستان قدس رضوی در زمینی به وسعت سه هزار و 150 متر مربع و زیربنای 9 هزار متر مربع در سه طبقه کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی ساخته شده و هر کدام از طبقات این خزانه که از سه بلوک تشکیل یافته برای ذخیره‌سازی و آرشیو اسناد، مطبوعات، میکروفیلم‌ها، نسخ خطی، منابع چاپی و دیگر منابع اطلاعاتی پیش‌بینی شده است.

استفاده از به‌روزترین امکانات و پیشرفته‌ترین تجهیزات تهویه و هواسازی، اعلام و اطفای حریق اتوماتیک، نورآرایی استاندارد، فیلتراسیون مناسب برای جلوگیری از ورود آلودگی، سیستم امنیتی مخازن، سیستم انتقال کتاب و قفسه‌های ریلی و ثابت استاندارد از دیگر امکانات این مخازن به شمار می رود.

حفظ و نگهداری میراث مکتوب به یادگار مانده از پیشینیان، گسترش و غنای مجموعه‌ها و منابع مختلف، از جمله اهدافی است که از ساخت این مخازن دنبال می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما