اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۲-۰۴
روایتی از دیدار صمیمانه تولیت آستان قدس با مددجویان کانون اصلاح و تربیت خراسان رضوی
تولیت آستان قدس رضوی هم‌زمان با روز شهادت امیر مؤمنان علی(ع) در کانون اصلاح و تربیت خراسان رضوی و در جمع مربیان و مددجویان حضور یافتند.

به گزارش آستان نیوز، بازدید دیگری از سلسله دیدوبازدیدهای حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی هم‌زمان با روز شهادت امیر مؤمنان علی(ع) در کانون اصلاح و تربیت خراسان رضوی انجام شد و ایشان در فرصت چندساعته این مهمانی صمیمانه ضمن شنیدن سخنان مدیران و کارشناسان مرکز، به ایراد بیاناتی در جمع مربیان و مددجویان پرداختند و سپس هم‌سفره افطار آن‌ها شدند.

دعوتی در رواقی از حرم امام رئوف

عصر شهادت مولی‌الموحدین، حضرت علی بن ابی‌طالب(ع) در دل روزهای ماه مبارک رمضان است. از چند ساعت پیش‌تر، جمعی از خادمان بارگاه مطهر امام هشتم برای میزبانی از صاحب‌خانه به کانون اصلاح و تربیت خراسان رضوی آمدند. امروز مدیر، مربیان و مددجویان در خانه خود، مهمان حضرت رضا(ع) شده‌اند.  

کانون امروز، آرامش هر روزش را ندارد. شور و التهاب خاصی بر فضای مرکز مسلط شده. همه از سربازان نگهبانی تا خدمه آشپزخانه مشغول آمدوشد هستند تا مهیای یک مهمانی شوند. مهمانان هم گروه گروه وارد می‌شوند، سفره افطاری با همه تشریفات و سازوبرگ مهمانسرای حضرت رضا(ع) گسترده شده، گروهی از خادمان هم دم در ورودی چشم‌انتظار هستند تا اینکه بالاخره تولیت آستان قدس رضوی و همراهانشان از راه می‌رسند ... کم‌کم حال و هوای کانون طوری تغییر می‌کند که هنگام اذان مغرب حس می‌کنیم به رواقی از صحن و سرای حضرت رضا(ع) دعوت افطاری داریم. 

اتاق پسران مددجو در سالن‌هایی که هرکدام به نام شهیدی مزین شده، جا گرفتند. اما مقابل سالن شهید حججی مفروش شده تا ساعتی پذیرای یک مهمانی باشد. سعید جانفدا مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان رضوی ، ضمن خیرمقدم به مهمانان، خطاب به مددجویان گفت: ایشان تولیت آستان قدس رضوی هستند و با این حضورشان در ماه مبارک رمضان، عطر و بوی حرم حضرت رضا(ع) در کانون استشمام می‌شود. 

یک نگاه محبت از مولا

سپس ذاکر اهل‌بیت(ع) و خادم الرضا(ع) حاج علی ملائکه با همان صوت خوش در حرم مطهر رضوی، با قرائت سلام‌وصلوات خاصه به ولی‌نعمتمان علی بن موسی‌الرضا(ع)، روضه‌ای را از زبان ابیات استاد شفق، تقدیم ساحت مقدس حضرت علی(ع) و حاضران می‌کند: اگر به حرمت این خانه زاد کعبه نبود ... سحاب رحمت حق بارش مدام نداشت/ قسم به عشق و محبّت، پس از رسول خدا ... وجود هیچ کس این قدر فیض عام نداشت/ علی مقیم حرم خانه صبوری بود ... که داشت منزلت و دعوی مقام نداشت/ علی، عدالت مظلوم بود و تنها ماند...دریغ، امّت او شرم از آن امام نداشت ...

آخر سر هم حاج‌آقای ملائکه، فیضی از روضه را به ارواح طیبه شهدای روحانی حرم مطهر رضوی تقدیم و دعایی در حق جمع می‌کند: امروز، روز یتیمی ماست. از مولا علی(ع) بخواهیم که دستمان را بگیرند. نگاه محبتی به فرزندانمان بفرمایند، تا ما را عوض کند و از پیروان واقعی این حضرات شویم. حالا، حال و هوای روضه خوانی‌های باصفای رواق امام(ره) بر دل‌های شکسته حضار نشسته و زمزمه «یا علی، علی(ع)» جاری است. 

تربیت فرزندان سعادتمند

اما مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان رضوی، پس از عرض سلام و قدرشناسی بابت حضور معنوی خادمان و تولیت آستان قدس رضوی در میان نوجوانان و جوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست کانون در ماه مهمانی خدا، گفت: همه می‌دانیم، امروز در کوچه‌های کوفه بیشتر از همه یتیمان فقدان وجود حضرت را احساس کردند. از تولیت آستان قدس رضوی بسیار ممنون و سپاسگزاریم که در این روز فرزندان ما را مورد لطف و تفقد قرار دادید. 

جانفدا در ادامه توضیح داد: این بچه‌های ما در گذر روزگار و از روی ناآگاهی، اشتباهاتی داشتند و در حال حاضر ما از شهرهای مختلف اینجا در خدمت آن‌ها هستیم. ما تلاش داریم که آسیب‌های آن‌ها را به‌صورت کارشناسی و با برنامه‌ریزی آموزشی تشخیص داده و در حد توان و بضاعت خود به رشد و پرورش آن‌ها کمک کنیم. 

او اضافه کرد: با همراهی کارشناسان علوم دینی و مددکاری اجتماعی با انتقال انواع آموزش‌های قرآنی و مذهبی، مهارت‌های شغلی و هدایت تحصیلی و نیز سرکشی و کمک به خانواده‌های آن‌ها بستر این رشد و بالندگی را مهیا می‌سازیم. امیدواریم فرزندان سعادتمندی برای این سرزمین تربیت شوند و طوری به آغوش جامعه برگردند که موجب افتخار ما باشد. 

هرگز از رحمت الهی مأیوس نشوید
باختم صلواتی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی پشت صدابَر قرار گرفت؛ وی در مقابل این خوشامدگویی گرم و ابراز لطف میزبان، از مدیر و دیگر خدمه و فعالان کانون تشکر و قدردانی کرد و ادامه داد: از اینکه در ماه رمضان توفیق شد تا خدمت شما عزیزان برسیم، خدا را شکرگزاریم. 

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: در وهله اول بدانید که سرنوشت و آینده هرکسی به دست خود اوست. چه خوشبختی و ساختن آینده روشن برای خود و جامعه و چه بدبختی و عنصر مضر جامعه بودن با انتخاب‌های خود ما تعیین می‌شود، توسط مقدرات و سرنوشت محتوم از سوی خداوند متعال نیست.

وی با بیان دومین نکته مهم و قابل‌توجه از منظر قرآن کریم افزود: یکی از بزرگ‌ترین گناهان اشاره‌شده در آیات قرآن کریم، احساس ناامیدی است. این احساس، بزرگ‌ترین دامی است که شیطان در مسیر گمراهی بندگان خدا پهن می‌کند. چراکه خداوند متعال همه بندگانش را دوست دارد، اگر دوست نمی‌داشت، انسان را خلق نمی‌کرد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با برشمردن نعمات الهی اظهار کرد: خدا به همه بندگان نعمات بی‌شماری ازجمله عقل و فهم، سلامتی، بهره هوشی، قدرت تکلم، توانایی جسمانی و... را اعطا فرموده و اسباب رشد و پیشرفت و کسب سعادت را فراهم نموده است. ما باید با بهره‌گیری از این نعمات در مسیر صراط مستقیم حرکت کنیم.

او یکی از اسامی خدای متعال را تواب به معنای کسی که بسیار توبه می‌پذیرد عنوان کرد و افزود: خدا بارها خطاب به نوع انسان ندا داده که ای بندگان خطاکار من، برگردید و توبه کنید. خودش فرموده: «ادعونی استجب لکم». یعنی از رحمت الهی ناامید نشوید و به همراهی و حضور مستدام خدا دلگرم باشید و به پشتیبانی او اعتماد کنید. 

تولیت آستان قدس رضوی پس از بیان ماجرایی عبرت‌آموز، برای بیشتر اطمینان قلبی دادن به بچه‌ها، بیان کرد: به خداوندی خدا، اگر بادل شکسته توبه کنید و به سمت خدا حرکت کنید، جوابتان را می‌دهد. اگر حتی به تعداد ریگ‌های بیابان گناه کرده باشید، ولی از صمیم قلب به خدا متصل شوید، نه‌تنها شمارا می‌بخشد، بلکه ثواب هم منظور می‌‎فرماید، طوری که انگار هرگز پیش از آن گناهی مرتکب نشده و محبوب و معبود خاص خدا هستید. ما چنین خدایی داریم. پس عزیزانم، هرگز از رحمت و لطف و کرم الهی ناامید و مأیوس نشوید.  

وی همچنین به نوجوانان و جوانان این کانون توصیه کرد: با مرور دوباره زندگی و توجه به دل و فطرت پاک خود، می‌توانید به‌سوی خدا بازگردید. پس از همین ایام، خود را به افکار، گفتار، کردار نیکو مؤدب و عادت دهید تا پایان عمر در وجود شما نهادینه شود. 

لحظات معنوی نماز جماعت تا بازدید صمیمی

هنگامه غروب، یکی از بچه‌های فعال فرهنگی اذان می‌گوید ‌و نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی اقامه می‌شود درحالی‌که نمازگزاران از مددجویان و مربیان کانون و خادمان حرم، شانه‌به‌شانه هم در صفوف به‌هم‌پیوسته ایستادند. دقایقی بعد از اتمام نماز، در صفی با حضور خادمان حرم مطهر و خدمه آستان قدس رضوی، هدایای متبرکی دست‌به‌دست شد تا از 8 نفر از فعالان قرآنی و فرهنگی کانون اصلاح و تربیت به‌صورت نمادین با حضور تولیت آستان قدس تقدیر شود. 

پسرانی که در حفظ جزء و یا کل قرآن کریم، مکبری، قرائت ادعیه در مراسم معنوی کانون و... فعال نشان داده بودند و حالا با صدا زدن نامشان جلو می‌آمدند تا در میان صدای تشویق و تبریک خادمان، مدیران و دعای خیر تولیت هدیه‌ای متبرک دریافت کنند. یکی از پسرها، آرام نامه‌ای به دست ایشان می‌دهد، دیگری چیزی در کنار گوششان بیان می‌کند و هریک گفت‌وگویی با تولیت آستان قدس رضوی دارند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی هم با تقدیم هدیه، سر پسرها را می‌بوسد و برایشان آرزو می‌کند که در پناه خدا، قرآن و اهل‌بیت(ع) حفظ شوند.

در ادامه، تولیت آستان قدس رضوی همراه مدیرکل زندان‌های استان از بندها و سالن‌های مختلف کانون اصلاح و تربیت بازدید به عمل آوردند و در این حین با مدیر، کارشناسان و خود پسران مددجو از نزدیک گپ و گفت داشتند. دیوار یکی از اتاق‌ پسرها، باعث توقف هیئت همراه می‌شوند. پوسترهای از سخنان مرحوم آیت‌الله بهجت در باب اهمیت نماز، تصویری از رهبر معظم انقلاب و نمایی از ضریح مطهر امام هشتم چشم‌نوازی می‌کرد. 

یکی از بچه‌ها گفت: به خاطر آموزش‌هایی دینی و قرآنی که می‌بینیم فکر کردیم خوب است که این پوسترهای انگیزشی را هم‌روی دیوار اتاقمان بزنیم. تولیت آستان قدس رضوی آن‌ها را مورد تشویق و لطف قرار داده و از آن‌ها پرسید: بچه‌ها اینجا به شما چطور می‌گذرد، حالتان خوب است؟ که با پاسخ مثبت آن‌ها روبرو شد و در مقابل ابراز امیدواری کرد: إن شاء الله مردان بزرگی برای کشورمان خواهید شد.

دل‌چسب‌ترین بخش مهمانی 

اما یکی از دل‌چسب‌ترین بخش‌های این دورهمی رمضانی، بهره‌مندی از خوان پربرکت امام رئوف(ع) بود. همه مقدمات پذیرایی توسط خدمه مهمانسرای حضرت رضا(ع) طوری مهیا شده بود که وقتی بچه‌ها وارد سالن شوند واقعاً احساس کنند مهمان مهمانسرای آقا شدند؛ چون شاید بعضی‌هایشان تاکنون این توفیق را پیدا نکرده بودند. صفی از خدمه مهمانسرا با همان لباس سفید مخصوص آشپزی تند تند مشغول کشیدن افطاری در ظروف مخصوص مهمانسرا شدند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی هم به‌محض ورود، یک‌گوشه همان‌ دم در ورودی در میان جمع بچه‌ها و مربیان نشست و مشغول افطار کردن شد. گرمی حضور مهمانان و عطر غذای متبرک حضرت، به‌تدریج فضا را صمیمی‌تر کرد و حالا صدای خنده و شوخی‌های پسرها واضح‌تر به گوش می‌رسید. یکی از طعم سوپ تعریف می‌کرد، یکی لقمه برای دوستش می‌گرفت، یکی هم از تولیت آستان قدس رضوی برای این حضور و تفقد تشکر کرد ...  

آنچه از پس همه تشریفات و خاطرات این ضیافت شبانه پیدا بود، امیدواری تولیت آستان قدس رضوی و همه دست‌اندرکاران این مهمانی معنوی بود که به بهانه ساختن یک خاطره شیرین و دل‌انگیز با عطر و بوی بارگاه نورانی ثامن‌الحجج(ع) در ماه مهمانی خدا، یک‌بار دیگر این بچه‌ها که به قول حاج آقای ملائکه؛ همگی فرزندانمان هستند، نه جمعی محبوس و گنه‌کار، به منبع بی‌انتهای فیوضات الهی و محبت اهل‌بیت(ع) متصل شوند.  

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما