اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۱-۲۴
موقوفه سوم شعبان در حرم امام رضا (ع)
موقوفه مرحوم صاحب دیوان معروف به موقوفه سوم شعبان که بنا بر نیت واقف، مختص اعیان، اشراف، صاحب منصبان و بزرگان شهر است، در حرم امام رضا (ع) اجرا می‌شود.

موقوفه مرحوم صاحب دیوان معروف به موقوفه سوم شعبان از آیین‌های قدیمی حرم امام رضا (ع) است که بنا بر نیت واقف آن، هر ساله همزمان با سالروز ولادت امام حسین (ع) اجرا می‌شود.

میرزا فتحعلی خان، یکی از رجال مشهور سیاسی عصر قاجار و از متولّیان آستان قدس رضوی است که از سن 20 سالگی تا پایان حیات خود دارای مناصب متعدد بوده است؛ وی در شعبان سال 1308 قمری به عنوان حاکم خراسان و متولّی آستان قدس رضوی منصوب شد.

میرزا فتحعلی خان تا سال 1310 قمری در این سمت ابقا بوده و در منصب متولی‌باشی، اقدمات مؤثّری را در آستان قدس رضوی از خود به یادگار گذاشته است که علاوه بر خدمات مفید، رقباتی را نیز در سال 1310 قمری به منظور باقیات الصالحات از خود، وقف و تقدیم بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) کرده است تا درآمد موقوفات، هر ساله برای مصارف عدیده‌ای از جمله؛ تعزیه‌داری، تعظیم شعائر اسلامی و تلاوت کلام الله مجید و... و مخارج و مصارف جشن عید سوم شعبان صرف شود.

متن وقف نامه بدین قرار است: «همه ساله متولّی و ناظر موقوفه در سالن تشریفات آستانه مبارکه مجلسی در نهایت شکوه مهیّا نموده از علمای اعلام و صاحب منصبان بزرگ آستان قدس رضوی و از اعاظم، آقایان و امرای عظام بلده متبرّکه دعوت نموده، ذکر فضائل و مناقب و شهادت آن بزرگوار شود و به طلب مغفرت واقف و والد وی ختم نمایند و صرف شربت و شرینی و نهار بر وجه شکوه مهیّا نموده و نهایت احترام نموده باشند».

هر ساله علاوه بر انجام سایر مصارف موقوفه سوم شعبان، در سالن تشریفات آستان قدس رضوی، برابر با نیّت واقف جشن مفصّلی با تمام شرایط وقف‌نامه برگزار می‌شود و به نحو شایسته از میهمانان پذیرایی به عمل می‌آید.

همانطور که ملاحظه شد مصرف موقوفه سوم شعبان در سالروز ولادت امام حسین (ع) مختص اعیان، اشراف، صاحب منصبان و بزرگان شهر شده است. محققا هدف واقف از این امر دعوت متمولین و ثروتمندان بر سر سفره امام رضا (ع) بوده تا آنان نیز تشویق و ترغیب به امور خیریه و وقف اموال خود شوند که این ابتکار واقف موثر افتاده و پس از ایشان ثروتمندانی به صحنه آمدند و مطابق وقف صاحب دیوان، اموال خود را وقف آستان قدس رضوی کردند.

مراسم ویژه موقوفه سوم شعبان در حرم امام رضا (ع) با حضور تولیت آستان قدس رضوی شامل سخنرانی یکی از ادیبان، قرائت بخشی از وقف‌نامه مرحوم فتحعلی خان، مدیحه‌سرایی مهدی سروری و پذیرایی ویژه از مهمانان می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما