اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۱-۱۷
مجلس سلام در حرم امام رضا (ع)
مجلس سلام در حرم امام رضا (ع)، از آیین‌های قدیمی است که همزمان با ایام ولادت ائمه اطهار (ع) با حضور زائران و مسئولان استانی و کشوری برگزار می‌شود.

مجلس سلام در حرم امام رضا (ع)، از جمله مراسمی است که در شب‌های ولادت ائمه اطهار (ع) برگزار می شد. این مراسم پیشینه‌ای دیرینه در حرم رضوی دارد.

در دوره قاجاریه مجالس رسمی سلام در ایوان طلا برگزار می شده، طی مکاتبه و دستور نایب التولیه وقت، در شب عید در ایوان طلا یا در رواق دارالسیاده و در دو صحن صحن انقلاب و آزادی، چراغانی مفصلی صورت گرفته و مخارج چراغانی آن شب و پذیرایی روز عید جدا از مخارج روزانه بوده است و مقدار و میزان آن مشخص بوده و طی سال ها تغییر خاصی در آن رخ نداده است.

در اسناد مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس، چندین سند در مورد چگونگی برگزاری مجلس سلام در حرم امام رضا (ع)، خرید وسایل و لوازم، از جمله روغن چراغ برای چراغانی، چای، شیرینی، آبلیمو جهت شربت وجود دارد که عمده این مراسم جشن و سرور، مربوط به میلاد ائمه اطهار(ع)، اعیاد مذهبی و همچنین اعیاد ملی، مانند تحویل سال نو است که همراه با مجلس سلام در ایوان طلای صحن عتیق، با تشریفات خاص برگزار می‌شد.

بعضی از این اسناد، به قبل از دوره قاجار باز می‌گردد که پس از اجرای مراسم سلام، خطبه‌خوانی و نواختن نقاره، از میهمانان در رواق دارالضیافه حرم امام رضا (ع) پذیرایی به عمل می‌آمده است.

در سند شماره 67750، جزئیات تشریفات مراسم سلام و جشن هایی که در این مورد در حرم مطهر برگزار شده، بدین صورت آمده است: «شب هفدهم ربیع الاول، به مناسبت میلاد حضرت رسول(ص) از طرف اداره مباشرت آستانه، جلوی ایوان صحن مقدس، چراغان و تمام چراغ‌های حرم مطهر و رواق‌ها و چراغ‌های فوق ضریح مطهر علاوه بر چراغ‌های برق، شمع زده و افروخته می‌شود. روز هم که تعطیل رسمی است، از طرف اداره تشریفات آستانه، قریب 60 نفر از رؤسای دوائر دولتی و اعضای آستانه و تجار و اعیان برای تشکیل مجلس سلام در تالار تشریفات دعوت می‌شوند. بعد از حضور و صرف چای و شیرینی، پرده از روی شمایل منسوب به امام برداشته می‌شود. مدعوین تمام قیام می‌کنند؛ خطیب‌باشی خطبه می‌خواند؛ پرده را می‌اندازد، حضرات مدعوین می‌نشینند و قصیده در منقبت حضرت رسول (ص) و امام هشتم (ع) خوانده می‌شود. بعد از شربت صرف شده متفرق می‌شوند».

پس از انقلاب اسلامی نیز در اعیاد مذهبی، مجالس جشن و سرور به‌صورت گسترده در اماکن متبرکه حرم برگزار می‌شود. معدودی از این مجالس در رواق دارالزهد حرم امام رضا (ع) و بیشتر آن‌ها در تالار تشریفات برگزار می‌شود. اگرچه این مجلس به نام سلام نامیده نمی‌شود، ولی تا اندازه‌ای شبیه آن است.

در این مجلس دو گروه مهمان شرکت می‌کنند، کسانی مانند استاندار و معاونان وی، علما و شخصیت‌های حوزوی و دینی، مدیران کل دستگاه‌های دولتی و افراد هم‌طراز آن‌ها، فرماندهان ارشد نیروی نظامی و انتظامی، برخی از معاریف و معتمدین شهر و بعضی از پدران شهدا با دعوت قبلی و عموم مردم و زائران که بدون دعوت رسمی در مجلس شرکت می‌کنند.

مدعوین و عموم علاقه‌مندان ساعتی قبل از شروع مراسم (حدود 8 صبح) وارد تالار تشریفات می‌شوند. مقام تولیت عظمی در گوشه سمت راست ابتدای تالار می‌نشیند، قائم مقام تولیت، معاونت اماکن متبرکه، رئیس دفتر مقام تولیت، رئیس بخش فرهنگی آستان قدس، و تنی چند از دیگر مسئولان آستان قدس در ورودی تالار ایستاده، به مهمانان خوشامد می‌گویند و جمعی از خدمۀ آستانه آنان را راهنمایی می‌کنند. مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن شروع می‌شود.

در این مراسم، مداحان، شعرا و مولودی‌خوانان برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند و گاهی صله‌ای از مقام تولیت دریافت می‌کنند؛ در این مجلس، از مهمانان با چای و شیرینی پذیرایی می‌شود. این گونه مجالس از ساعت 9 صبح شروع می‌شود و تا حدود ساعت 11:30 ادامه می‌یابد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما