اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۱-۱۰
هنر سوزن دوزی در حرم امام رضا (ع)
هنر سوزن دوزی از جمله هنرهای به کار رفته در حرم امام رضا (ع) است که در حال حاضر، آثار اهدایی بسیار نفیسی از این هنر در خزانه داری آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

هنر سوزن‌دوزی از جمله هنرهای به کار رفته در حرم امام رضا (ع) است که آثار اهدایی بسیار نفیسی از این هنر در پوشش‌های مختلف، در خزانه‌داری آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

هنر سوزن‌ دوزی شامل قلاب ‌دوزی، گلابتون ‌دوزی و لندره ‌دوزی (چهل تکه‌ دوزی) می ‌شود که طی سالیان متمادی آثار سوزن ‌دوزی بسیار نفیسی به حرم امام رضا (ع) اهدا شده که معمولاً در بخش‌های مختلف حرم کاربردهایی چون ضریح‌ پوش، دوره‌ پوش، پرده و ...  داشته است.

بعد از شهادت امام رضا (ع) صندوق ‌ها و ضریح ‌هایی متعدد بر روی مزار مبارک ایشان نصب شد و به تبع آن از صندوق ‌پوش ها و ضریح پوش‌ ها در حرم مطهر استفاده شد. بخشی از این پوشش که اطراف ضریح را می‌ پوشاند، دوره پوش و بخشی که روی سقف ضریح گسترانیده می‌شد، شیروانی‌ پوش نام داشت.

از جمله آثار هنر سوزن دوزی به کار رفته در حرم امام رضا (ع)، صندوق پوش مضجع شریف است. این پوشش با پارچه مخمل و به صورت لندره‌دوزی (چهل‌ تکه دوزی) با حاشیه‌ای تزیینی تهیه شده است.

طرح و نقش این صندوق پوش، مجموعه‌‌ای از نقوش گره‌چینی است که با ترکیب مخمل‌های رنگی زیبا تزیین شده است. قطعات مخمل با نوارِ گلابتون‌‌دوزی شده به هم متصل شده‌‌اند. قدمت این پوشش را مربوط به دوره صفویه دانسته‌‌اند.

بر اساس آثار موجود، در گذشته منسوجاتی با تزیینات متنوع برای درهای حرم مطهر تهیه و اهدا می‌‌شده است تا ضمن آنکه از ورود هوای سرد به داخل جلوگیری شود، فضای بهتری برای زیارت نیز به وجود آید. اکنون از قالی به عنوان پرده استفاده می‌‌شود.

از جمله این منسجوات، پرده قلاب ‌دوزی شده با طرح محرابی مربوط به دوره قاجار بوده که فتحعلی شاه آن را به حرم امام رضا (ع) اهدا کرده است. تمام سطح این پرده با ابریشم‌های رنگارنگ و گلابتون نقره‌ای، قلاب‌‌دوزی شده است. نام دوزنده پرده بر اساس کتیبه‌ای که در پایین محراب قلاب‌دوزی شده، استاد محمد وزین‌دار است.

از دیگر آثار هنر سوزن‌‌دوزی در حرم، می‌توان به پرده مخملِ گلابتون‌دوزی شده اشاره کرد؛ این پرده از پارچه مخمل مشکی بوده که با استفاده از نخ گلابتون سوزن‌دوزی شده است.

نقشِ پرده، محرابی است که گلدانی در مرکز آن قرار دارد. درون پرده با گل‌های فراوانی تزیین شده و دو شیر در پایین آن و 12 پرنده بر روی گل‌های آن وجود دارد. قدمت پرده بر اساس کتیبه موجود به دوران قاجار می‌رسد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما