اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۰-۲۹
باغ رضوان حرم امام رضا (ع)
باغ رضوان حرم امام رضا (ع)، که محوطه‌ای چمن‌کاری شده در ضلع شمالی حرم مطهر است، پس از تخریب قبرستان قتلگاه در سال 1309 شمسی در بخشی از اراضی آن ساخته شد.

باغ رضوان حرم امام رضا (ع)، محوطه‌ای مشجّر و چمن‌کاری در ضلع شمالی حرم مطهر است که این روزها میزبان زائران حرم امام رئوف با چای متبرک است.

این باغ پس از تخریب قبرستان قتلگاه در سال 1309 شمسی در بخشی از اراضی آن ساخته شد. در سال 1327 شمسی، قسمتی از این باغ در اختیار اداره فرهنگ قرار گرفت و در آن‌جا دبستانی به نام غزالی احداث شد. در دهه 1330 شمسی، آیت‌الله میرزا حسین فقیه سبزواری این باغ را از آستان قدس تحویل گرفت و در آنجا مدرسه و قبرستانی ساخت.

مساحت بنای احداث شده در باغ رضوان حرم امام رضا (ع)، 13 هزار و 940 متر مربع و نقشه آن همانند صحن‌های انقلاب (صحن عتیق) و آزادی (صحن نو) حرم مطهر بود. در چهار ضلع آن، چهار ایوان بلند با 16 متر ارتفاع، 9 متر دهنه و 7 متر عمق قرار داشت. در دو طرف هر یک از این ایوان‌ها، ایوان‌های کوچک تحتانی و فوقانی و در عقب آن‌ها 150 حجره ساخته شده بود.

قسمتی از ایوان‌های تحتانی و فوقانی ضلع شرقی کاشی‌کاری بود و بر پیشانی این ایوان‌ها، احادیثی بر روی کاشی معرق نوشته شده بود. به‌سبب کثرت طلاب و کمبود جا در مدرسه‌های علمیه مشهد، فقیه سبزواری عده‌ای از طلبه‌ها را در حجره‌های طبقه فوقانی اسکان داد و خود، سال‌ها در مَدرَس طبقه تحتانی آن تدریس می‌کرد.

صحن باغ رضوان حرم امام رضا (ع)، با 120 متر طول و 90 متر عرض، محل دفن اموات بود و حجره‌های طبقه تحتانی به مقابر خانوادگی اختصاص داشت. برای تأمین هزینه‌های این بنا، از اشخاصی که امواتشان را در این سرداب‌ها دفن می‌کردند، وجهی به‌عنوان حق‌الارض دریافت می‌شد.

باغ رضوان از ضلع جنوبی دو راهرو به خیابان فلکه حضرتی داشت و بر پیشانی سردر مجلل ورودی اصلی آن، تاریخ ساخت بنا بر روی کاشی معرق، به خط نستعلیق، نوشته شده بود.

در سال 1354 شمسی، عبدالعظیم ولیان، نایب‌التولیه آستان قدس، صحن و مدرسه باغ رضوان حرم امام رضا (ع) را به‌منظور احداث فلکه حضرت خراب و به فضای سبز تبدیل کرد.

فضای باغ رضوان اکنون درون محدوده داخلی حرم واقع شده و آرامگاه شیخ طبرسی و مزار فقیه سبزواری در جنب و داخل این فضای سبز واقع شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما