اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۰-۲۶
ثبت ملی 17 اثر موزه آستان قدس رضوی
17 اثر از مجموعه آثار نگهداری شده در موزه آستان قدس رضوی در فهرست آثار تاریخی ـ فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش آستان نیوز، 17 اثر از مجموعه آثار نگهداری شده در موزه آستان قدس رضوی در فهرست آثار تاریخی ـ فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مجموعه آثار ثبت شده را جزء مفاخر هنری، علمی و فرهنگی موجود در موزه آستان قدس رضوی برشمرد و توضیحاتی درباره آثار ثبت ملی این مجموعه ارائه کرد.

سس

 

اسطرلاب‌هایی که ثبت ملی شده است

«اسطرلاب مسطح» ساخته شده توسط عبدالحسین عبدالائمه از جمله این آثار است. این اثر ملی از نفیس‌ترین، گران‌بها‌ترین و دقیق‌ترین اسطرلاب‌های جهان است و نقش دانشمندان ایرانی و مسلمان در دانش کیهان‌شناسی، گاهشماری و ارتقا و تکامل و گسترش اسطرلاب را نشان می‌دهد. همچنین «اسطرلاب کروی» ساخته شده به تاریخ 1058 هجری قمری دیگر اثر ملی ثبت شده گنجینه رضوی است که نشانه دهنده شکوفایی‌های هنری و آفرینش‌های صنعتی عنوان کرد که از گونه‌های نایاب باقی مانده در جهان است.

منتم

 

آثار ثبت ملی گنجینه فرش
از دیگر آثار ملی گنجینه‌های مختلف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، باید به آثار ثبت شده از گنجینه فرش نیز اشاره کرد که «صندوق پوش زری اطلسی» متعلق به دوره صفوی از آن جمله است.

همچنین «ضریح پوش ضریح حضرت رضا(ع)» تهیه شده در سال 1315 هجری قمری و «قالی پرده ای دور محرابی» از دیگر آثار ثبت ملی این مجموعه است که دارای ارزش فرهنگی مردم شناختی و هنری دوره قاجار (1281 هجری شمسی) است. «قالی افشان شاه عباسی(گلابتون دار)» که به دستور شاه عباس صفوی و مخصوص حرم رضوی بافته شده است هم از دیگر آثار ثبت شده است که یادمانی نفیس از اوج تکاپو‌های هنری و کارگاه‌های بافت قالی در مشهد روزگار شاه عباس صفوی به شمار می‌آید.

پگ

 

قرآن‌های ثبت ملی گجینه رضوی
در موزه قرآن گنجینه رضوی نیز تعدادی از آثار ثبت ملی نگهداری می‌شود که از جمله آن باید به قرآن کامل وقفی، به خط میرعبدالقادرحسینی شیرازی» کتابت شده در قرن 10 وقف شده توسط همایون اعظم ابراهیم قطب‌شاه پادشاه کلکنده هند به تاریخ 970 هجری قمری اشاره کرد. همچنین «قرآن کامل مترجم با پنج تفسیر» اثر ارزشمند تفسیر حسینی به زبان فارسی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم بزرگ شیعی، در کنار چهار تفسیر اهل سنت بیضاوی، مدارک، جلالین و کشاف به زبان عربی، کتابت شده توسط دولت محمد در سال 1082 هجری قمری در شهر هرات دیگر آثار ثبت ملی موزه قرآن این گنجینه است.

کم

 

آثار منتخب موزه تاریخ حرم
همچنین «پنجره فولادی زرکوب» اثری یگانه از هنر فلزگری و زرگری دوره تیموری با کتیبه زرکوب شاهرخ تیموری یکی از آثار گنجینه تاریخ حرم است که ثبت ملی شده است. در کنار آن نیز باید به «قفل آویز رمزدار فولادی یازده مگسی» به همراه کلید نمونه از صنعت فولادکاری دوره صفوی با تزیینات زرکوب و استفاده از اشعار فارسی اشاره کرد.

همچنین «قندیل طلای جواهر نشان کتیبه‌دار» قدیمی‌ترین قندیل به وزن سه کیلوگرم، اهدا شده توسط شاهرخ تیموری به حرم امام رضا(ع) و «محراب کاشی زرین فام(پایین پای مبارک حضرت رضا(ع)» کهن ترین محراب‌های این مکان که در سال 612 هجری قمری توسط استادانی از خانواده طاهر کاشانی ساخته شده دیگر آثار ثبت ملی این موزه است.

دیگر آثار ثبت شده در حافظه ملی

بقایای پرچم واقعه جهاد اسلام عشایر عرب خوزستان علیه انگلیس در جنگ جهانی اول، تابلو تعزیه خوانی وقایع روز عاشورا، دو جام دوستکامی قلم زنی و کتیبه‌دار و منقوش و کتیبه‌دار، سکه دراخم شاپوراول از نمونه سکه‌های نایاب ساسانی معروف به کلاه‌عقابی که به طور مناسبتی ضرب می‌شده است نیز از دیگر آثار ثبت شده است.

حسینی با بيان اينكه پرونده بسياري از ديگر آثار موزه آستان قدس رضوي نيز در نوبت ثبت ملي قرار دارد اظهار داشت: ثبت ملي آثار تاريخي، مقدمه ثبت در حافظه جهاني يونسكو است و ما بي‌وقفه برای ثبت آثار در حافظه جهاني تلاش می‌کنیم.

گفتنی است، مجموعه 36 مدال و بازوبند پهلوانی جهان پهلوان تختی که توسط وی به موزه آستان قدس رضوی اهداء شد نیزدر تاریخ 7 دی ماه سال جاری در حافظه ملی به ثبت رسید.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما