۱۴۰۰-۱۰-۱۹
آغاز به کار کلینیک مشاوره دارویی در بیمارستان رضوی
کلینیک مشاوره دارویی برای نخستین بار در کلینیک ویژه بیمارستان رضوی در مشهد مقدس راه‌اندازی شد.

دکتر امیرهوشنگ محمدپور، متخصص داروسازی بالینی بیمارستان رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز از راه‌اندازی کلینیک مشاوره دارویی برای نخستین بار در کلینیک ویژه بیمارستان رضوی در مشهد خبر داد.

وی درباره جزئیات خدمات این کلینیک اظهار کرد: بیماران مراجعه‌کننده به کلینیک سرپایی مشاوره دارویی می‌توانند در خصوص چگونگی مصرف داروهای خود، تداخل‌های دارویی، عوارض جانبی داروها، تنظیم دُز داروها و تهیه یک چک لیست ارزیابی شده و دقیق از داروهای مصرفی‌، آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

بررسی تداخل دارویی احتمالی

محمدپور گفت: برخی از بیماران به طور همزمان به چند بیماری مبتلا هستند و برای درمان هر کدام از بیماری‌های خود به پزشکان متخصص مراجعه کرده و تحت درمان خاصی قرار می‌گیرند، در نتیجه معمولا به‌طور همزمان داروهای متعددی مصرف می‌کنند.

وی بیان کرد: در کلینیک مشاوره دارویی بیمارستان رضوی، برای این بیماران ابتدا چک‌لیست داروهایشان تهیه شده و سپس بررسی می‌شود تا داروهایی که بیمار به طور همزمان مصرف می‌کند با یکدیگر تداخل دارویی نداشته باشد.

این متخصص داروسازی بالینی افزود: پس از بررسی این موضوع، گزارش تداخل‌های دارویی احتمالی در اختیار پزشکانی که بیمار را ویزیت می‌کنند، قرار داده می‌شود تا تصمیم لازم درباره مدیریت مصرف داروی بیمار گرفته شود.

مشورت درباره عوارض جانبی داروها

وی ادامه داد: بیمارانی که داروهای متعددی مصرف می‌کنند، به طور معمول دچار عوارضی می‌شوند که در بیشتر موارد این عارضه ربطی به بیماری‌ آنها ندارد و علت آن به داروهای مصرفی بیمار برمی‌گردد، بر همین اساس مراجعان به کلینیک مشاوره دارویی بیمارستان رضوی می‌توانند درباره عوارض جانبی داروهای خود و چگونگی مدیریت آن نیز با داروسازان کلینیک مشاوره و گفت‌وگو کنند.

محمدپور ادامه داد: همچنین بسیاری از بیماران به دلیل ابتلای همزمان به چند بیماری‌، دچار نارسایی‌های کبدی و کلیوی شده و نیاز به تنظیم و اصلاح دُز داروهای مصرفی خود دارند اما متاسفانه برخی پزشکان داروهای بیمار خود را بدون اطلاع از این نارسایی‌ها تجویز می‌کنند.

وی افزود: بیماران در این شرایط خاص نیز می‌توانند به کلینیک مشاوره دارویی بیمارستان رضوی مراجعه و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

شایان ذکر است، در حال حاضر کلینیک سرپایی مشاوره دارویی بیمارستان فوق تخصصی رضوی، چهارشنبه‌ هر هفته، از ساعت 14 تا 16، آماده ارائه خدمات به بیماران در ساختمان شماره یک این بیمارستان است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما