اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۰-۱۲
موقوفات دارالشفاء امام رضا (ع)
موقوفات دارالشفاء امام رضا (ع) که سابقۀ مستندات تاریخی آن به اوایل عهد صفوی در قرن دهم هجری قمری برمی‌گردد، همواره در اعصار مختلف به بیماران مددرسان بوده است.

موقوفات دارالشفاء امام رضا (ع) که سابقۀ مستندات تاریخی آن به اوایل عهد صفوی در قرن دهم هجری قمری برمی‌گردد، همواره در اعصار مختلف به بیماران مددرسان بوده است.

یکی از واقفان قدیمی دارالشفاء، عتیق‌علی منشی است که در وقف‌نامۀ خود به سال 931 قمری، بخشی از درآمد موقوفاتش را وقف تأمین هزینه‌های دارالشفاء مبارکه کرده است.

از دیگر موقوفات قدیمی دارالشفاء امام رضا (ع) ، یک باب طاحونه در جنب دروازۀ خیابان علیای مشهد بوده، که الله‌وردیخان، سردار شاه‌عباس آن را به‌سبب «عدم کفاف اخراجات جماعت دارالشفاء امام علیه‌السلام» وقف بیماران دارالشفاء کرده بود.

منبع تأمین هزینه‌های دارالشفاء در دورۀ قاجارکماکان عواید موقوفات قدیم و جدیدی بود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موقوفه‌های ناصرخان ظهیرالدوله، نظام‌الدوله و شجاع‌الدولۀ قوچانی اشاره کرد.

فهرست موقوفات دارالشفاء در عهد قاجار، در منابع مختلف از جمله آثارالرضویه (1318 قمری) و طومار عضدالملک (1273 قمری) ثبت شده که شامل چندین فقره ملک و مزرعه، کاروان‌سرا، قنات، رودخانه، طاحونه، دکان و غیره در مشهد و دیگر نقاط ایران بوده است.

در عهد پهلوی نیز موقوفات دیگری به دارالشفاء  امام رضا (ع) اختصاص یافت که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مزرعۀ خواجه‌جراح از محمدعلی قائم‌مقام رضوی در سال 1317 شمسی اشاره کرد.

فهرست و شرح کامل موقوفات بیمارستان امام رضا (ع) و دارالشفاء در پیش‌نویس فهرست موقوفات آستان قدس آمده که مزارع انداد، درنگ‌آباد، احمدآباد، کاهو، آبقد، رزان، رسول‌آباد در بلوک تبادکان، رفیقان، سعدآباد و فوشان از جملۀ این موقوفات است.

از جمله موقوفات بعد از انقلاب که به دارالشفاء اختصاص یافته است می‌توان به موقوفۀ علی‌اکبر بجستانی در تهران به سال 1366 شمسی و موقوفۀ حاج‌علی‌اکبر برخوردار در رضاآباد کرمان به تاریخ 1380 شمسی اشاره کرد.

 

دارالشفاء حرم امام رضا (ع)

تاریخچه حضور پرستاران در دارالشفاء امام رضا (ع)

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما