اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۱۰-۱۱
گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌های نرگس بهبهان
آيين اهدای گل‌های نرگس بهبهان به حرم امام رضا (ع)، يکي از جالب‌ترين و معنوي‌ترين آيين‌های ثبت ملي شده است که در مبدأ و در مقصد با برنامه‌های دل‌نشینی همراه است.

به گزارش آستان نیوز، گل‌های نرگس بهبهان هرساله همين ايام خود را به آستان ملکوتي امام رضا (ع) مي‌رسانند و طي يک آيين زيبا در حرم مطهر جانمايي مي‌شوند.

گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌‎های نرگس‌ بهبهان

 

گفته می‌شود گل‌های نرگس از قدوم با برکت حضرت شمس الشموس در مسیر هجرت از مدینه به مرو و ورودشان به خاک خوزستان روییده‌اند. استانی که به دروازه ورود تشییع به کشورمان معروف است و از مرز شلمچه تا برخي شهرهایش چون بهبهان، به عنوان قدمگاه امام هشتم شناخته می‌شود.

از همین رو، نرگس‌کاران ولايتمدار بهبهاني هرساله به نشان عشق و ارادت مردمان خونگرم خوزستان، 8 هزار شاخه گل نرگس را به ساحت نورانی امام رضا (ع) پیشکش می‌کنند.

گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌‎های نرگس‌ بهبهان

 

نرگس‌های فاطمی

آيين چينش و اهدای گل‌های نرگس بهبهان به حرم امام رضا (ع)، يکي از جالب‌ترين و معنوي‌ترين آيين‌های ثبت ملي شده ايراني است که هم در مبدأ و هم در مقصد با برنامه‌هاي دل‌نشینی همراه است.

هرسال، همزمان با اولین رویش‌ نرگس‌ها، نرگس‌ زارهای بهبهان میزبان عاشقان و ارادتمندان به آستان قدسی امام رضا (ع) می‌شود و از خانواده معظم شهدا تا اقشار مختلف مردم، خود را به آیین دیرپای برداشت گل نرگس که در سال 98 در فهرست ميراث طبيعي خوزستان به ثبت رسيده، می‌رسانند تا با چیدن شاخه‌ای گل در معنویت این هدیه معطر و متبرک به حضرت رضا(ع) سهیم شوند.

آيين مذکور در میان استقبال مردمی و مدح و قرائت اشعار محلی بهبهانی در ستایش امام رضا (ع) و به نام متبرک ايشان برگزار می‌شود.

گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌‎های نرگس‌ بهبهان

 

گل‌های نرگس بهبهان پس از طي مسيري طولاني به مشهد رسيده و در آييني ديگر توسط 12 خادم بخش گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) و پس از 2 روز کار و تلاش مستمر، به بهترین شکل آراسته مي‌شوند تا در ایام سوگ و حزن فاطمی، رونق‌بخش آیین‌ها و مراسم صحن و سرای امام هشتم ‌شوند.

گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌‎های نرگس‌ بهبهان

 

هدیه‌ای که به ساحت حضرات معصومین به‌ویژه امام رضا (ع) پیشکش می‌شود، پژمردگی و دورریزی شامل حالش نمی‌شود. این گل‌ها پس از چند روز مهمانی در گلدان‌های اماکن متبرکه رضوی، توسط خادمان بخش شمیم رضوان در قالب بسته‌های گل متبرک بسته‌بندی و به دست زائران و دلدادگان امام رضا (ع) هدیه خواهند شد.

گل‌آرایی حرم امام رضا (ع) با گل‌‎های نرگس‌ بهبهان

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست