اشتراک گذاری

۱۴۰۰-۰۹-۲۷
سابقه اذان گفتن در مناره‌های حرم امام رضا (ع)
در گذشته مؤذنان رسمی مسئولیت اذان گفتن در مناره‌های حرم امام رضا (ع) را برعهده داشتند ولی امروزه اذان‌گویی در حرم کاملا متفاوت از رسوم گذشته انجام می‌شود.

اذان گفتن از سنتهای مذهبی اسلام است و به همین خاطر در شبانه روز سه مرتبه ـ صبح، ظهر و مغرب ـ اذان در مناره های حرم امام رضا (ع) با صدای بلند و رسا گفته می شد. به نظر می‌رسد از نیمه دوم سده چهارم قمری، پس از ساخت اولین مسجد در حرم امام رضا (ع)، اذان گفته می‌شود.

ظاهراً ابونصر نیشابوری را که شیخ صدوق از او با عنوان ابونصر مؤذن و مقری یاد کرده است، می‌توان نخستین مؤذن و قاری قرآن در حرم مطهر دانست. در اواخر قرن دهم نیز هم زمان با حمله ازبک ها، از شخصی به نام علی بیگ مؤذن در حرم امام رضا (ع) یاد شده است.

با برقراری نظام کشیکی در اواسط دوره صفوی، اذان گفتن به صورت یکی از مشاغل رسمی آستان قدس رضوی درآمد. مطابق اسناد، مؤذنان از سال 1014 ق به عنوان بخشی از خدمه کشیک حرم رضوی، حقوق دریافت و از موقوفاتی برخوردار بودند. در دوره های افشار و قاجار در هر نوبت کشیک، معمولاً یک مؤذن باشی و چهار مؤذن زیر نظر سرکشیک فعالیت می‌کرد.

بعد از واقعه مسجد جامع گوهرشاد در سال 1314 شمسی که نظام کشیکی ملغی شد، مؤذنان زیر نظر اداره تشریفات انجام وظیفه می‌کردند. تعداد مؤذنان در سال 1344 شمسی 10 تن بود که هر روز در سه نوبت صبح و ظهر و مغرب، از فراز گلدسته‌های حرم امام رضا (ع) اذان می‌گفتند و قبل از اذان صبح، به مناجات می‌پرداختند.

در دهه 1330 شمسی، شیخ محمّد آقایی برای نخستین بار با بلندگو در حرم مطهر اذان گفت، و محمّد حسن‌پور اشراقی در سال 1376 شمسی، آخرین مؤذن رسمی آستان قدس بود که تا سال 1374 شمسی اذان می‌گفت. از آن پس، پخش اذان در مجموعه حرم مطهر بر عهده واحد صوت، زیر نظر اداره تبلیغات اسلامی قرار گرفته است.

گاهی نیز برخی قاریان اداره آموزش علوم قرآن و حدیث، از دارالقرآن به صورت زنده اذان می‌گویند. علاوه بر این، واحد صوت، پیش از اذان صبح به مدت 20 دقیقه به پخش مناجات می‌پردازد که این مدت، در سحرگاه جمعه و مناسبت‌های خاص به نیم ساعت و در سحرهای ماه رمضان به بیش از یک ساعت افزایش می‌یابد.

متن مناجات‌ها اغلب شامل مناجات امام علی (ع) در مسجد کوفه و مناجات منظوم آن حضرت، مناجات خمس عشر و دیگر اشعار و مدایح به زبان فارسی است که در ماه رمضان، دعای سحر و دعای مجیر نیز به آنها اضافه می‌شود. همچنین، قبل از پخش اذان ظهر و مغرب، حدود 10 دقیقه ویژه قرائت قرآن است که اغلب، قرائت های قاریان مشهور ایرانی و مصری پخش می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما