یک پژوهشگر:
۱۴۰۰-۰۹-۲۷
تحقق زیارت متعالی به برنامه‌ریزی نیاز دارد
زیارت متعالی زیارتی با معرفت است که می‌تواند در تمامی ابعاد زندگی افراد تاثیرگذار باشد؛ این نوع زیارت، ثواب حج مقبول دارد که رسیدن به این مرحله نیازمند برنامه ریزی است.

دکتر علی‎جان سکندری، پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در گفتگو با آستان نیوز، در زمینه سند ملی زیارت، اهمیت و الزامات و نیز زیارت متعالی آن سخن گفت. حاصل این گفتگو در ادامه می‌آید.

جناب سکندری لطفا در ابتدا فرآیند شکل گیری سند ملی زیارت در سطح ملی و بین‌المللی را توضیح دهید.

با تلاشهای مجدانه نمایندگان مجلس و حمایت دولت، در سال 1387، ماده مستقلی به اجرای مطالعات زیارت اختصاص یافت و در ادامه تلاشها و در چارچوب برنامه پنجم توسعه نیز ماده مستقلی به شرح ذیل به زیارت اختصاص یافت:

ماده 12 قانون برنامه پنجم توسعه کشور؛ دولت به منظور تعمیق ارزشها، باورها و فرهنگ مبتنی بر هویت اسلامی و ترویج سیره و سنت اهل بیت(ع) و استفاده بهینه از ظرفیت‌های معنوی اماکن زیارتی به ویژه در شهرهای مقدس مشهد، قم و شیراز نسبت به انجام امور ذیل تا پایان برنامه اقدام می نمایند:

الف ـ شناسایی دقیق نیازها و مشکلات زائرین، برنامه ریزی و تدوین سازوکارهای لازم جهت ساماندهی امور زائرین و تأمین زیرساختهای لازم از طریق حمایت از شهرداریها و بخشهای غیر دولتی.

ب ـ توسعه امکانات، فعالیتهای فرهنگی و خدمات زیارتی در قطبهای زیارتی و گردشگری مذهبی و فراهم نمودن زمینه زیارت مطلوب و اجرای پروژه های زیربنایی مورد نیاز در قالب بودجه‌های سنواتی.

سیاستهای اصلی اجرای زیارت متعالی بر چه اصولی استوار است؟

سیاست‌های اصلی تولیت معزز آستان قدس رضوی مبتنی بر مهندسی زیارت متعالی و با توجه به اهداف مندرج در چشم انداز 20 ساله آستان قدس رضوی رامی توان در سیاست‌هایی همچون عمق بخشی به زیارت زائران و افزایش تأثیرگذاری زیارت در زندگی فردی و اجتماعی، توجه به زیرساخت‌های زیارت متعالی و ضرورت توازن میان آنها، ساماندهی امور فرهنگی زیارت، هماهنگ سازی متولیان و برنامه‌ریزی جامع، تأکید بر بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی و ملی و تأسیس اداره امور بین‌الملل زائران خارجی و ترویج زیارتی مطلوب و بدون خرافه و بدعت مورد توجه قرار داد که در واقع این سیاستها الزامات اجرایی طرح را تعیین می‌کنند.

جناب سکندری به نظر جنابعالی برای تحقق هدفهای مورد نظر به چه راهبردهایی نیاز داریم؟

فعال‌سازی ظرفیت‏‌های فرهنگ ساز و تمدن ساز زیارت (تبیین، ترویج و الگوسازی معارف و ارزشهای زیارت با نگاه راهبردی) و استفاده از فرصت به دست آمده به عنوان یک تجربه عملی برای طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و مهندسی فرهنگی (بهره گیری از مبانی دینی برای طراحی فرآیندها و سیستمهای مورد نیاز برای زیارتی متعالی) از راهبردهایی است که برای تحقق اهداف مورد نظر نیاز است.

شکل‌گیری تمدن‌های بزرگ انسانی بر چه مبنایی شکل گرفته است؟

می‌‏توان ادعا کرد که تمدن‌های بزرگ انسانی بر محور وجود ادیان شکل گرفته، ادیان، ظرفیت‏ها و توانمندی‏های بالایی دارند که در جهت تمدن‌سازی به کار گرفته شده است و در همین راستا بسیاری از شهرها بر محوریت مراکز دینی به وجود آمده و نقطه اوج این شکل‌گیری در ایران مشهد و قم است. بقاع متبرکه، مراکز فرهنگی در کشور هستند و هر یک از این بقاع و اماکن زیارتی همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند می‌‏توانند تبدیل به یک قطب بزرگ فرهنگی شوند که در کل کشور ظرفیت عظیمی را ایجاد می‏‌کند.

بر این اساس آستان قدس رضوی در نیمه دوم سال 1387 نخست گروه مطالعات فرهنگی زائر را در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس تشکیل داد تا بر اساس وظیفه‌ای که بر دوش دارد، پاسخگوی نیازهای فکری باشد و به رفع شبهات بپردازد. زیارت متعالی زیارتی است با معرفت و آگاهی که می‌تواند در تمامی ابعاد زندگی افراد تاثیرگذار باشد و این نوع زیارت است که ثواب حج مقبول دارد که البته رسیدن به این مرحله و گسترش آن بدون برنامه ریزی امکان پذیر نیست.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما