۱۴۰۰-۰۹-۲۷
تشریح غم حضرت زهرا (س) در خطبه 202 نهج‌البلاغه
خطبه 202 نهج‌البلاغه به تشریح غم از دست دادن حضرت فاطمه زهرا (س) و آه سوزان حضرت علی (ع) در غم فراق ایشان می‌پردازد.

خطبه 202 نهج‌البلاغه به تشریح غم از دست دادن حضرت فاطمه زهرا (س) و آه سوزان حضرت علی (ع) در غم فراق ایشان می‌پردازد.

اين گفتار امام (ع) سخنى است كه از سوز دل مولا به هنگام دفن حضرت فاطمه زهرا (س) حكايت مى‌كند. درد دلى است پر سوز و گداز كه حضرت علی (ع) با پيامبر اكرم (ص) درباره مصائب زهرا (س) دارد و بخشى از حقايق مهم تاريخى صدر اسلام را به صورت غير مستقيم، اما گويا و پرمعنا منعكس مى‌كند.

حضرت علی (ع) اين سخنان پر سوز و گداز را هنگامى بیان می‌کنند که جسم مطهر زهراى مرضيه (س) را با دست خود در قبر مى‌گذارند؛ سخنانى که از يک سو دليل بر عظمت بانوى اسلام فاطمه زهرا (س) و از سوى ديگر نشانه شدت ناراحتى على (ع) از فراق جانگداز اوست.

در متن خطبه 202 نهج‌البلاغه می‌خوانیم: «سلام بر تو اى پيامبر خدا. سلام من و دخترت كه اكنون در كنار تو فرود آمده و چه زود به تو پيوست. اى رسول خدا، بر مرگ دخت برگزيده تو، شكيبايى من اندک است و طاقت و توانم از دست رفته؛ ولى مرا كه اندوه عظيم فرقت تو را ديده‌ام و رنج مصيبت تو را چشيده‌ام، جاى شكيبايى است. من خود تو را به دست خود در قبر خواباندم و هنگامى كه سر بر سينه من داشتى، جان به جان آفرين تسليم نمودى. انا لله و انا اليه راجعون».

امام علی (ع) در بيان اين عبارات، بهترين و مناسب‌ترين مخاطب، يعنى رسول خدا (ص) را انتخاب و با ایشان درد دل مى‌کند و سخن خود را از اينجا شروع مى‌کند: «سلام و درود بر تو اى رسول خدا از سوى خودم و از سوى دخترت (زهرا) که هم اکنون در جوار تو فرود آمده، و به سرعت به تو ملحق شده است».

در ادامه این خطبه آمده است: «آن وديعه، بازگردانده شد و آن امانت، به صاحبش رسيد و اندوه مرا پايانى نيست. همه شب خواب به چشمم نرود تا آن‌گاه كه خداوند براى من سرايى را كه تو در آن جاى گرفته‌اى، اختيار كند. به زودى، دخترت تو را خبر دهد كه چگونه امتت گرد آمدند و بر او ستم كردند. همه سرگذشت را از او بپرس و خبر حال ما از او بخواه. اينها در زمانى بود كه از مرگ تو ديرى نگذشته بود و تو از يادها نرفته بودى».

مهدی شریعتی‌تبار، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما