۱۴۰۰-۰۹-۰۳
زیارت امام رضا (ع) در نگاه آیت‌الله بهجت
چهارشنبه امام رضایی دیگری باعث شد تا نگاهی داشته باشیم به توصیه های آیت الله بهجت در باب زیارت امام رضا (ع)؛ زیارتی که افضل از زیارت امام حسین (ع) عنوان شده است.

چهارشنبه امام رضایی دیگری باعث شد تا نگاهی داشته باشیم به توصیه های آیت الله بهجت در باب زیارت امام رضا (ع)؛ زیارتی که افضل از زیارت امام حسین (ع) عنوان شده است.

در ادامه هشت توصیه آیت الله بهجت را برای زیارت امام رضا (ع) می‌خوانیم:

1. زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن دخول بخواهید. اگر حال داشتید به حرم بروید. هنگامی که از حضرت رضا (ع) اذن دخول می‌طلبید و می‌گویید: «أ أدخُلُ یا حجةَ الله؛ ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟» به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت (ع) به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سیدالشهداء (ع) گریه است؛ اگر اشک آمد، امام حسین (ع) اذن دخول داده‌اند و وارد شوید. اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییری در دل شما بوجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست، بهتر است به کار مستحبی دیگری بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل کنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.

٢. زیارت امام رضا (ع) از زیارت امام حسین (ع) بالاتر است؛ چراکه بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین (ع) می‌روند، ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام ‌رضا (ع) می‌آیند.

٣. بسیاری از حضرت رضا (ع) سؤال کردند و خواستند و جواب شنیدند؛ در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس، کسی مادرش را به کول می‌گرفت و به حرم می‌برد. چیزهای عجیبی را می‌دید.

۴. ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ما شاء الله به تحقق پیوسته! یکی از معاودین عراقی غدّه‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود. از آقا امام رضا (ع) خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه (س) را در خواب دید که به وی فرمود: «غده خوب می‌شود؛ احتیاج به عمل ندارد». ارتباط خواهر و برادر را ببینید! از برادر خواسته، خواهر جوابش را داده است.

۵. همه زیارتنامه‌ها مورد تأیید هستند. زیارت جامعه کبیره را بخوانید. زیارت امین‌الله مهم است. قلب شما بخواند. با زبان قلب خود بخوانید.

۶. پس از حادثه بمب‌گذاری در حرم مطهر حضرت رضا (ع) حضرت به خواب کسی آمدند، سؤال شد: «در آن زمان شما کجا بودید؟». فرمودند: «کربلا بودم». این جمله دو معنی دارد: معنی اول اینکه حضرت رضا (ع) آن روز به کربلا رفته بودند. معنی دوم یعنی این حادثه در کربلا هم تکرار شده است. دشمنان به صحن امام حسین (ع) ریختند و ضریح را خراب کردند و در آن جا آتش روشن کردند!

٧. کسی وارد حرم حضرت رضا (ع) شد، متوجه شد سیدی نورانی در جلوی او مشغول خواندن زیارتنامه می‌باشد. نزدیک او شد و متوجه شد که ایشان اسامی معصومین (ع) را یک‌یک با سلام ذکر می‌فرمایند. هنگامی که به نام مبارک امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف رسیدند، سکوت کردند! آن کس متوجه شد که آن سید بزرگوار، خود مولایمان امام زمان (عع) می‌باشد.

٨. در همین حرم حضرت رضا (ع) چه کراماتی مشاهده شده است! کسی در رؤیا دید که به حرم حضرت رضا (ع) مشرف شده و متوجه شد که گنبد حرم شکافته شد و حضرت عیسی و حضرت مریم (ع) از آنجا وارد حرم شدند. تختی گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا (ع) را زیارت کردند. روز بعد، آن کس در بیداری به حرم مشرف گردید. ناگهان متوجه شد حرم کاملاً خلوت می‌باشد! حضرت عیسی و حضرت مریم (ع) از گنبد وارد حرم شدند و بر تختی نشستند و حضرت رضا (ع) را زیارت کردند. زیارتنامه می‌خواندند. همین زیارتنامه معمولی را می‌خواندند. پس از خواندن زیارتنامه از همان بالای گنبد برگشتند. دوباره وضع عادی شد و قیل و قال شروع گردید. حال، آیا حضرت رضا (ع) وفات کرده است؟!

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما