۱۴۰۰-۰۸-۲۵
خواهری که به مشهد نرسید...
پس از هجرت امام رضا (ع) به خراسان، حضرت معصومه (س)، خواهر آن‌ حضرت در سال 201 قمری به طلب ایشان از مدینه حرکت نمود ولی به دلیل بیماری در قم سکنی گزید و پس از 17 روز در این شهر درگذشت.

پس از هجرت امام رضا (ع) به خراسان، فاطمه معصومه (س)، خواهر آن‌ حضرت در سال 201 قمری به طلب ایشان از مدینه حرکت نمود و هنگامی‌که به ساوه رسید، بیمار شد و از خادمش خواست او را به قم برد.

حضرت معصومه (س)، آن‌جا در منزل موسی بن خزرج اشعری میهمان بود تا این‌که پس از 17 روز درگذشت و موسی بن خزرج او را در زمینی متعلق به خودش، مشهور به «بابلان» دفن نمود و بر سر قبر او با بوریا سایبان ساخت و پس از آن زینب، دختر امام جواد (ع) بر روی آن بقعه‌ای برپا ساخت.

در برخی منابع متأخر، از همراهی برخی علویان و همچنین برادران حضرت معصومه (س) با ایشان در سفر به خراسان سخن به میان آمده است. اما منابع متقدم انساب و تاریخ به این موضوع اشاره ای نکرده اند.

در منابع حدیثی از حضرت رضا (ع) دربارۀ زیارت قبر فاطمه معصومه (س) بیان شده که چنین است: حدثنا علي بن إبراهيم بن هاشم عن أبيه عن سعد بن سعد قال: سألت أباالحسن الرضا (ع) عن زيارة فاطمة بنت موسى بن جعفر، فقال: من زارها فله الجنه‌. از سعد بن سعد مروى است كه گفت: از حضرت ابى‌الحسن الرضا (ع) سؤال كردم از زيارت قبر فاطمه دختر موسى بن جعفر (ع) در شهر قم فرمود: هر گاه كسى آن معصومه را زيارت كند، بهشت از براى او است.

از حضرت معصومه (س) احادیثی در کتب روایی شیعه موجود است. از جمله حدیث پیامبر (ص) که فرمود: «من کنت مولاه فعلی مولاه» و حدیث دیگر از پیامبر (ص) که خطاب به امام علی (ع) فرمود: «انت منی بمنزله هارون من موسی».

نویسنده: دکتر سیدحسن حسینی، پژوهشگر گروه سادات و مفاخر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما