۱۴۰۰-۰۷-۲۰
رونمایی از قدیمی ترین نسخه خطی دیوان حافظ
همزمان با سالروز بزرگداشت حافظ، قدیمی ترین نسخه خطی دیوان حافظ موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس در برنامه «سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی» رونمایی شد.

به گزارش آستان نیوز، همزمان با سالروز بزرگداشت حافظ شیرازی، سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نود وهشتمین برنامه «سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی» خود را به معرفی قدیمی ترین نسخه خطی دیوان حافظ موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس اختصاص داد.

در این برنامه فرهنگی که با حضور حجت الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس این سازمان در محل سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی رضوی برگزار شد، دکتر مرتضی عمرانی، استاد دانشگاه پیام نور مشهد، طی سخنانی به معرفی نسخه خطی دیوان حافظ دانشگاه پنجاب لاهور، با تکیه بر مقدمه جامع محمد گلندام پرداخت.

وی با اشاره به وجود شاعرانی چون سعدی، مولوی و حافظ در زبان و ادب پارسی، وجود بزرگان ادب ایران را مایه اعتلای ذوق و ادب ایرانی برای تمام عالم خواند و اشعار ایشان را  جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی، اندیشه و حافظه جمعی ایرانی عنوان کرد.

در ادامه این مراسم سیدرضا صداقت حسینی، کارشناس نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی به معرفی شاخصه های قدیمی ترین نسخه خطی دیوان حافظ موجود در این کتابخانه پرداخت.

وی، کاتب این اثر نفیس را که به خط نستعلیق خوش در 14 سطر و 186 برگ در سال 859 قمری نگاشته شده، عبدالرحمان خوارزمی عنوان کرد.

صداقت حسینی، همچنین به شاخصه های رسم الخط این اثر اشاره داشت و گفت: در این اثر (ک) به جای (گ)، (ج) به جای(چ)، (ب) به جای (پ) و حرف اضافه (به) متصل به واژه بعد کتابت شده، همچنین زیر حرف (س) سه نقطه گذاشته، زیر حرف (ی) دونقطه گذاشته و فعل (است) متصل به واژه قبل کتابت شده است.

وی، همچنین اوراق این نسخه را دارای جدول بندی به زر و تحریر مشکی و لاجورد عنوان کرد و گفت: این اثر در اسفند 1392 توسط کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خریداری شده است.

لازم به ذکر است، در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی قریب به هشت هزار و 200 نسخه خطی در موضوع ادبیات از شاعران و نویسندگان زبان و ادب فارسی به زبان‌های فارسی و عربی وجود دارد که از این میان، 166 نسخه آن دیوان حافظ است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما