۱۴۰۰-۰۷-۱۹
استقبال گسترده از برنامه های قرآنی آستان قدس در دهه آخر صفر
مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی از استقبال گسترده علاقه مندان به قرآن و معارف قرآنی از برنامه‌های قرآنی آستان قدس در دهه آخر ماه صفر خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین سید مسعود میریان، مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در گفتگو با آستان نیوز از استقبال گسترده علاقه مندان به قرآن و معارف قرآنی از برنامه های قرآنی آستان قدس در دهه آخر ماه صفر خبر داد و گفت: این مرکز در راستای پویش «همه خادم الرضاییم» برنامه‌های گسترده‌ای را در دهه پایانی ماه صفر طراحی و در اختیار علاقه‌مندان مباحث قرآنی قرار داد.

وی مسابقه «نوجوانه‌های قرآنی» را یکی از مهمترین برنامه‌های قرآنی آستان قدس رضوی در این دهه عنوان کرد و گفت: این مسابقه ویژه مخاطبان طرح ملی تلاوت شباب الرضا (ع) و نوجوانان سراسرکشور در قالب مسابقه پیامکی با موضوع سیره اخلاقی- تربیتی امام رضا (ع) از منظر قرآن کریم طراحی شده است. علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقه تا 20 مهرماه فرصت دارند با مراجعه به صفحات مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در فضای مجازی به سوالات طراحی شده پاسخ دهند و از جوایز نفیس و متبرک آن بهره‌مند شوند.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی پویش ملی «غنچه‌های قرآنی» را یکی از برنامه‌های موفق این مرکز از حیث جذب مخاطب معرفی کرد و در تشریح جزئیات آن گفت: در قالب این پویش از فراگیران دوره‌های مهدالرضا (ع) و نونهالان سراسر کشور خواسته شد تا با همراهی خانواده‌هایشان، از فضاآرایی خانه و محله خود با محوریت دهه آخر ماه صفر نقاشی و عکس تهیه کنند که خوشبختانه این پویش با استقبال خوب کودکان کشورمان همراه شد.

حجت الاسلام میریان در ادامه پیرامون پویش «عاشقانه‌های قرآنی» که از دیگر برنامه‌های قرآنی آستان قدس در ایام پایانی ماه صفر بود، اظهار کرد: ختم بزرگ قرآن کریم در قالب این پویش در بستر اپلیکشین «حب المتین» انجام شد که بیش از هزار و 620 ختم قرآن توسط ﺧﺎﻧﻮاده‌ها صورت گرفت و ثواب آن به ساحت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن (ع) و امام رضا (ع) اهدا شد.

وی به برگزاری کرسی تلاوت در مزار مطهر شهید مدافع حرم محسن حججی نیز اشاره کرد و گفت: در این مراسم قاریان برجسته بین‌المللی آقایان حامد علیزاده، مسعود نیک دستی، موسی معتمدی و محمدجواد توکلی حضور داشته و به تلاوت قرآن پرداختند که این مراسم با پخش زنده از شبکه قرآن و معارف سیما و شبکه استانی اصفهان و آئین پرچم‌گردانی حرم مطهر رضوی همراه بود. برپایی نمایشگاه آثار فرهنگی با موضوع قرآن کریم با غرفه‌هایی برای کودکان و پاسخگویی به مسائل شرعی نیز از دیگر برنامه‌های اجرا شده در حاشیه این کرسی تلاوت بود.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی بیان کرد: انجام ثبت نام برای دوره‌های جدید فراگیری قرآن موسسات قرآنی استان اصفهان، ایجاد غرفه تزریق واکسن کرونا با هماهنگی مرکز بهداشت استان اصفهان، انتشار فراخوان طرح «من قرآن را دوست دارم» و برپایی ایستگاه صلواتی از دیگر بخش‌های کرسی تلاوت در مزار شهید مدافع حرم محسن حججی بود. اجرای ویژه برنامه «شام غریبان» امام مهربانی‌ها هم بر حال وهوای امام رضایی این مراسم افزود.

حجت الاسلام میریان ادامه داد: در دهه آخر ماه صفر با همراهی مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، همخوانی اثر «نجوای صحرا» توسط گروه تواشیح و همخوانی امام رضا(ع) متشکل از گروه‌های ممتاز تواشیح مشهد مقدس در بارگاه منور رضوی اجرا شد که با استقبال زائران و مجاوران همراه شد.

وی از اجرای برنامه‌های متنوع قرآنی در سطح استان‌های کشور نیز خبر داد و افزود: برنامه‌ جمع خوانی «سراج الله» با محوریت سوره مبارکه «انسان» در شب شهادت ولی نعمتمان در مساجد و اعتاب مقدسه سطح کشور و همچنین در حرم مطهر رضوی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در رواق‌های شیخ حرعاملی، دارالمرحمه و دارالقرآن الکریم حرم مطهر برگزار شد.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی اظهار کرد: برپایی کرسی‌های تلاوت در ایوان مقصوره مسجدگوهرشاد، یکی از برنامه های قرآنی آستان قدس در این ایام بود که هر روز از ساعت ۱۶:3۰ تا 17:۱0 و ساعت 21 تا 22 از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد. در این محافل، قاریان برجسته‌ای همچون جواد پناهی، حمید شاکرنژاد، جواد کاشفی و امیر لعل اول، به تلاوت آیات کلام الله مجید پرداختند. همچنین محفل قرآنی «ابناء‌الرضا» ویژه کودکان و نوجوانان در این دهه هر روز از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ در صحن قدس برپا شد و همخوانی کلام‌الله مجید و اجرای گروه‌های تواشیح در صحن‌های مختلف حرم مطهر نیز از دیگر برنامه های قرآنی این دهه بود.

حجت الاسلام میریان در پایان گفت: با توجه به تداوم شیوع ویروس منحوس کرونا، بخش عمده‌ای از برنامه‌های دهه آخر صفر این مرکز از بستر فضای مجازی پیگیری شد تا ارتباط و دلدادگی میان زائران و بارگاه منور رضوی تداوم داشته باشد که بر این اساس بیش از دو هزار و 500 نفر از برنامه های قرآنی آستان قدس در فضای مجازی بهره‌مند شدند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما