۱۴۰۰-۰۷-۱۹
طنین دوباره نوای نقاره ها در حرم امام رضا (ع)
همزمان با سومین روز از ماه ربیع‌الاول، نوای نقاره ها که میراثی از قرن‌های گذشته است و نشان از عظمت و شکوه این بارگاه مقدس دارد، توسط خادمان در حرم امام رضا (ع) طنین انداز شد.

به گزارش آستان‌نیوز، 63 روز بود که به حرمت ایام عزاداری محرم و صفر، دیگر نوای نقاره ها در هر طلوع و غروب، در صحن و سرای حرم امام رضا (ع) طنین‌انداز نمی‌شد اما در سومین روز از ماه ربیع‌الاول، بار دیگر این آیین که میراثی از قرن‌های گذشته است و نشان از عظمت و شکوه این بارگاه مقدس دارد؛ توسط خدام حرم مطهر رضوی اجرا شد.

آیین نقاره‌زنی، خاص حرم مطهر رضوی بوده و اصالت آن به قرن‌ها پیش از این باز می‌گردد و قدیمی‌ترین اسناد مربوط به آن متعلق به سال 1012 قمری است.

رسم هر سال آستان قدس رضوی، توقف نوای نقاره خانه برای حدود دو ماه و به احترام ایام عزاداری ماه‌های محرم و صفر است اما با پایان یافتن این بازه، آیین مذکور دوباره از سر گرفته می‌شود و به وقت هر طلوع و غروب خورشید و همچنین در اعیاد مختلف، خدام حرم رضوی، نوای نقاره ها را از فراز نقاره خانه سر می‌دهند.   

همچنین در آغازین ساعات سوم ربیع الاول، در مراسم دیگری پرچم سیاهی که طی دو ماه گذشته بر فراز گنبد حرم رضوی برافراشته شده بود، با پرچم سبز رنگ جایگزین شد.

یکی دیگر از سنت‌هایی که به رسم پایان ماه‌های عزاداری در این روز انجام گرفت، آیین تعویض پوش و گل‌های فوق ضریح حرم مطهر رضوی بود که مصادف با سوم ربیع الاول برگزار شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما