۱۴۰۰-۰۷-۱۳
القاب امام رضا (ع)
از مشهورترین القاب امام رضا (ع)، «رضا» ست؛ به این معنی که ایشان تدبیر و تقدیر الهی را با خشنودی می‌پذیرفته و آنچه را که موجب رضای خدا بوده، انجام می‌داده است. چنان‌که القاب دیگر آن حضرت، «الرّضی»، «الرّاضی بالله‌» و «الرّاضی بِالْقَدَر و القضاء» نیز مؤید این معناست.

از مشهورترین و رایج‌ترین القاب امام رضا (ع)، «رضا» ست؛ به این معنی که ایشان تدبیر و تقدیر الهی را با خشنودی و خرسندی می‌پذیرفته و همواره آنچه را که موجب رضای خدا بوده، انجام می‌داده است. چنان‌که القاب دیگر آن حضرت، «الرّضی»، «الرّاضی بالله‌» و «الرّاضی بِالْقَدَر و القضاء» نیز مؤید این معناست.

صفت «غریب» در ترکیب «غریب الغرباء» و «معین» در «معین الضعفاء»، به دوری امام از مدینه و عنایت ویژه آن امام به افراد ناتوان و بیکس اشاره دارد. همچنین امام رضا (ع)، در روایتی از امام صادق (ع)، امامی واجب‌الاطاعه، غریب و شهید توصیف شده است؛ هجرت امام به مرو و دوری ایشان را از مدینه نیز از وجوه غربت آن حضرت عنوان شده است.

از دیگر القاب مشهور امام رضا (ع)، «عالم آل محمد» است. بنابر روایتی امام کاظم (ع) به فرزندانش فرمود: «برادر شما علی بن موسی (ع)، عالم آل محمد (ص) است. مسائل دینی خود را از او بپرسید و آنچه را به شما می‌گوید، حفظ کنید».

بعضی نیز برتری امام رضا (ع) را در مناظره‌هایی که مأمون با حضور متکلمان ادیان و فـِرَق مختلف اسلامی برگزار می‌کرد، سبب شهرت امام (ع) به این لقب دانسته‌اند.

لقب ضامن آهو برای امام رضا (ع) در هیچ یک از منابع روائی و تاریخی نیامده است و برخی منابع، فقط عناوین «ضمین»، «ضامن» و «ضامن‌الاُمَّة» را برای آن حضرت نقل کرده‌اند. منشأ شهرت یافتن لقب «ضامن آهو» داستان‌های مختلفی است که در برخی منابع آمده است. البته برای برای داستان ضامن آهو مطابق آنچه در میان عامۀ مردم رواج دارد، سندی در دست نیست.

لقب «رئوف»، برگرفته از زیارت امام رضا (ع) منسوب به امام جواد (ع) و «ثامن‌الائمه» از دیگر لقب‌های مشهور امام است.

القاب غیر مشهور امام رضا (ع)

از القاب غیر مشهور امام رضا (ع) می‌توان به سلطان و قبلۀ هفتم اشاره کرد که فقط برای امام رضا (ع) ذکر شده است. سراج‌الله (چراغ فروزان خدا)، قُرَّة عین‌المؤمنین (نور چشم مؤمنان)، شمس‌الشموس و انیس‌النفوس (خورشید فروزان و همدم مردمان)، زین‌المؤمنین (زینت‌بخش اهل ایمان) و خلیفةالرحمن از دیگر القاب غیرمشهور حضرت است.

زکی، صابر، وفی، ولی الله، وصی، شهید، صفی الله، خلیفةالله ، صدیق، صادق، مظلوم از جمله القاب امام رضا (ع) است که با رسول خدا (ص) یا دیگر ائمۀ طاهرین (ع) مشترک است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما