۱۴۰۰-۰۷-۰۷
تدارک ویژه‎ مدارس امام رضا (ع) برای سوگواری دهه آخر صفر
مدارس امام رضا (ع) همزمان با دهه آخر صفر، برنامه های متنوعی را با هدف آشنایی دانش آموزان با سیره و سبک زندگی رضوی و زمینه سازی برای گسترش معارف اهل بیت (ع) اجرا می کنند.

به گزارش آستان‌نیوز، در آستانه ایام سوگواری دهه پایانی ماه صفر، مدیران مدارس امام رضا (ع) برنامه‌های متنوعی را با هدف آشنایی دانش‌آموزان با سیره و سبک زندگی امام هشتم (ع) و بسترسازی جهت شناخت وظایف و مسئولیت‎‌های اجتماعی آن‌ها به‌عنوان شهروندان مشهدی در قبال دوستداران اهل‌بیت (ع) به‌ویژه حضرت رضا (ع) در سراسر جهان و نیز زمینه‌سازی برای گسترش معارف اهل بیت (ع) با همراهی مربیان و دانش‌آموزان پیش‌بینی کرده‌اند.

این ویژه‌برنامه‌ها با محوریت نقش‌آفرینی دانش‎ آموزان، تأکید بر رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و اولویت استفاده از ظرفیت فضای مجازی و پخش آنلاین به اجرا درخواهد آمد.

آغاز سال تحصیلی مدارس با عنوان «مهر رضوی»، اجرای برنامه‎‌های هماهنگ «سلام به حضرت رضا (ع)» و مراسم عزاداری در بستر کلاس‌های آنلاین، برگزاری هیئات دانش‌آموزی در حرم مطهر رضوی و نیز در فضای باز مدارس از جمله برنامه‌های تدارک شده هستند.

همچنین برای دومین سال، پویش «به توان هم» با موضوع تهیه و توزیع بسته‌های غذایی و بهداشتی برای کمک به خانواده‌های کم‌بضاعت با مشارکت اولیاء و دانش ‎آموزان مدارس امام رضا (ع) به اجرا درمی‌آید.

یکی دیگر از پویش ‎های طراحی شده برای این ایام برای نشان دادن حس همدلی دانش‌آموزان مدارس امام رضا (ع) با همشهریان نیازمندشان، پویش «نذر مهر» است که بچه‌ها با طبخ و توزیع نذری به کمک والدین خود و به اشتراک گذاشتن تصاویر آن، به سهم خودشان به تقویت حرکت مواسات و همدلی کمک می‌کنند.

در شرایطی که سفر عموم مردم به کشور عراق برای شرکت در مراسم اربعین حسینی میسر نیست، محصلان و معلمان واحد چناران در قالب طرحی با عنوان «خدمتانه»، تلاش دارند در صورت کسب مجوزهای لازم از ستاد ملی مقابله با کرونا، موکب پذیرایی از زائران پیاده دهه آخر صفر را در شهر خود راه‌اندازی کنند و به این وسیله، نام‌شان در زمره خادمان اباعبدالله (ع) ثبت شود. 

برای دومین سال، تداوم شرایط کرونایی در کشورمان مانند دیگر نقاط جهان، امکان سفر کردن را بسیار محدود کرده و همین موضوع، امکان زیارت را هم از خیل دلدادگان مکتب اهل‌بیت (ع) گرفته است.  شرایط دشواری که از سویی فرصت مناسبی را برای نقش‌آفرینی اجتماعی دانش‌‌آموزان مشهدی به عنوان نایب‌الزیاره پر رنگ‎‌تر کرده است. دانش‎ آموزان واحدهای مختلف مدارس امام رضا (ع) به نیابت از دانش‎ آموزان ایران و جهان اسلام به زیارت حرم مطهر رضوی مشرف می‎‌شوند و تصاویر آن را ارسال می‌کنند.

در کنار برپایی آیین‌های عزاداری و اجرای پویش‌های اجتماعی، ابعاد فرهنگی و معرفتی شماری از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دهه آخر صفر مدارس، غالب‌تر هستند. برگزاری مسابقات مجازی کتابخوانی درون مدرسه‌ای با موضوع سیره حضرت رضا (ع)، معرفی کتب مرتبط با زندگی پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) در فضای مجازی، برگزاری کارگاه آموزش مهارت کتیبه‌نویسی دانش‎ آموزان و فضاآرایی مدارس با کتیبه‌های تولید شده، نمونه‌ای از این دست برنامه‌ها به شمار می‌آید.

به علاوه، تدارک زیارت مجازی حرم امام حسین (ع) با عنوان «به تو از دور سلام» با استفاده از عینک  VR برای کادر درمان و نیز تبیین مناظرات معرفتی امام رضا (ع) برای دانش‎ آموزان، بخش دیگری از طرح‎‌های پیش‌بینی شده برای به مشارکت طلبیدن دانش‌آموزان در مراسم سوگواری 10 روزه پایانی ماه صفر است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما