اشتراک گذاری

twitter
۱۴۰۰-۰۷-۰۴
دومین جلد از کتاب عیون اخبارالرضا(ع) منتشر شد

از میان مواریث گرانسنگی که در آن به معارف امام رضا(ع) پرداخته شده، می‌توان به جرأت کتاب شریف عیون اخبار الرضا(ع) را که حاصل تلاش علمی «شیخ صدوق» است، سرآمد این کتب و رسالات درباره میراث عظیم امام هشتم(ع) دانست.

کتاب عیون اخبار الرضا(ع) اثر فاخر شیخ صدوق و گلچینی از احادیث امام علی بن موسی الرضا(ع) در ۶۹ باب با عناوین و موضوعات مستقل است. مؤلف تمام روایات را با سند کامل ارائه کرده است که ۲۳ روایت آن حدیث قدسی به شمار می‌آید، سند ۳۰۰ روایت به پیامبر اکرم(ص)، یک روایت به فاطمه زهرا(س) و سایر روایات به دیگر امامان معصوم(ع) منتهی می‌شود. همچنین ۸۰ روایت نیز از زبان غیر معصومان همچون نجمه خاتون، مادر ارجمند امام رضا(ع) و.... گفته شده است.

علت نگارش کتاب عیون اخبار الرضا(ع) بنابر گفته‌های شیخ صدوق که در مقدمه کتاب عیون اخبار الرضا(ع) آمده، اینگونه بیان شده است: «زمانی که صاحب بن عبّاد وزیر وقت دفاع شیعی آن دوران در مدح و ستایش علی بن موسی الرضا(ع) اشعاری را می‌سراید و آن را به او هدیه می‌دهد، وی نیز کتاب عیون اخبار الرضا(ع) را به پاس زحمات صاحب بن عباد نگاشته، به او اهدا می‌کند. شیخ صدوق می‌نویسد هدیه‌ای بهتر از این کتاب که از معارف بیکران امام رضا(ع) تألیف شده، نیافته تا در پاسخ دو قصیدۀ ابن عباد بفرستم».

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست