امام جمعه شهربابک بیان کرد:
۱۴۰۰-۰۶-۲۲
شبهه‌پراکنی مورخین در اثبات وجود حضرت رقیه(س)
امام جمعه شهربابک، درباره اثبات وجود تاریخی حضرت رقیه (س)، گفت: بعضی از مورخین سعی در شبهه پراکنی دارند، اما با توجه به مستندات تاریخی، می‌توان به تمام این شبهات پایان داد.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام علی اصغر انصاری، امام‌ جمعه شهربابک در جمع مردم عزادار سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن شهادت حضرت رقیه (س) اظهار کرد: حضرت رقیه (س) دختر امام حسین (ع) در واقعه عاشورا سه سال سن داشتند که بعد از شهادت پدر و یارانشان در عصر عاشورا، به همراه دیگر زنان بنی‌هاشم توسط سپاه یزید به اسیری رفتند و در خرابه‌های شام به شهادت رسیدند.

وی بیان کرد: درباره اثبات وجود تاریخی حضرت رقیه (س) یکی از شهیدان قیام حسینی که نقش بسیار تاثیر‌گذاری در تبدیل واقعه عاشورا به یک جریان سیال تاریخی داشت، بعضی از مورخین سعی در شبهه پراکنی دارند، اما با توجه به مستندات تاریخی که در کتاب منتخب التواریخ نقل شده می‌توان به تمام این شک و دودلی‌ها پایان داد.

حجت الاسلام انصاری افزود: در قسمتی از این مستندات تاریخی، جریان تعمیر و بازسازی قبر این بانوی سه ساله ذکر شده که بدین صورت است: چندین بار سید ابراهیم دمشقی و خانواده‌اش در عالم رویا خواب این بانوی سه ساله را می‌بینند. در خواب از سید ابراهیم خواسته می‌شود که به نزد والی شام برود و از او بخواهد که قبر را تعمیر کنند؛ زیرا داخل قبر آن حضرت آب جمع شده بود و جسم مطهر ایشان معذب بود. والی شام با مطلع شدن از این جریان از علمای شیعه و سنی خواست که غسل کنند و نزد مرقد آن بانو جمع شوند و قرار بر این شد که قفل به دست هر شخصی باز شد، متصدی نبش قبر و تعمیر آن شود.

وی اضافه کرد: قفل تنها به دست سید ابراهیم دمشقی که نسبش منتهی به سید مرتضی علم الهدی می‌شود، باز شد و بدن شریف حضرت رقیه (س) را به مدت سه روز از قبر خارج کردند و به تعمیر آن پرداختند.

امام جمعه شهربابک یادآور شد: جریان کربلا محدود به واقعه عاشورا نیست؛ چرا که پس از آن با ادامه حرکت کاروان اسرا، مبارزه خاندان اهل بیت با یزید همچنان ادامه داشت.

وی تصریح کرد: ادامه نهضت حسینی را می‌‌توان در خطبه‌های غرای امام سجاد(ع) تا نقش بیدارگری حضرت زینب(س) در شهر‌های بزرگی چون کوفه و شام دید.

حجت الاسلام انصاری عنوان کرد: چه بسیار مسیحیان و یهودیانی که به وسیله کاروان اسرا مسلمان شدند و از همه پررنگ‌تر آن که، خانواده یزید و غلامانش با دیدن اهل بیت پیامبر (ص) در اسارت از او بیزاری جستند و جزء محبین خاندان عصمت و طهارت (ع) شدند.

وی در پایان از برگزارکنندگان این مراسم خصوصا خادمیاران رضوی شهرستان و هیات رزمندگان اسلام تشکر کرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما