اشتراک گذاری

۱۴۰۱-۰۵-۱۱
نگاهی به آیین سنتی صلات در حرم مطهر امام رضا(ع)
آیین سنتی صلات  که در قدیم‌ به صلات‌کشی معروف بوده، به مراسم اعلان آغاز ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع) در حرم امام رضا(ع) اطلاق می‌شود.

آیین سنتی صلات  که در قدیم‌ به صلات‌کشی معروف بوده، به مراسم اعلان آغاز ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع) در نخستین روز ماه محرم در حرم مطهر امام رضا (ع) اطلاق می‌شود.

اگرچه از اجرای آیین سنتی صلات سابقۀ مکتوبی‌ در دست نیست،‌ اما به گفتۀ‌ معمرین و خدمۀ با سابقۀ‌ آستان قدس رضوی، اجرای آن از گذشته رواج داشته و به‌صورت شفاهی و افواهی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

مجریان آیین سنتی صلات از بین خدمه و کارکنان علاقه‌مند و واجد شرایط(داشتن صدای رسا، تـوانایی جسمی، و ...) انتخاب می‌شوند که با لباس رسمی خدمت به اجرای آن می‌پردازند.

برای اجرای آیین سنتی صلات در حرم امام رضا(ع)، در روز اول ماه محرم، یکی از قاریان برجسته حدود نیم‌ساعت پس ازطلوع آفتاب، در صحن انقلاب، مقابل پنجرۀ فولاد و در صورت مساعد نبودن هوا در رواق دارالحکمه،  آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت می‌کند و ذاکرین اهل بیت(ع) به مرثیه‌سرایی می‌پردازند.

آیین سنتی صلات

در ادامه، مجریان صلات، به بالای گلدسته‌های حرم مطهر رفته و مراسم صلات‌کشی را آغاز می‌کنند و به‌مدت نیم‌ساعت به‌صورت هماهنگ ادامه می‌دهند. شمار افراد شرکت‌کننده در گلدسته با توجه به فضای آن متغیر است.

آیین سنتی صلات‌ بر فراز گلدسته‌ها با همخوانی این بیت به‌صورت دسته‌جمعی، آغاز می‌شود: «الصلاة، الصلاة، ایها المؤمنون (2)/ الصلاة، الصلاة، ایها الحاضرون (2)». سپس، یکی از مداحان دوبند نخست از ترکیب‌بند معروف محتشم کاشانی را با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است»، با آهنگ دشتی که دارای سوز و حزن بیشتری است، می‌خواند.

در ادامه آیین صلات‌کشی بعد از هر بیت از‌ محتشم، این دو بیت به‌صورت همخوانی اجرا می‌شود: «این هلال ماتم است  - یا هلال زینـب است/ خلق عالم را همه -  واحسینا بر لب است/ تسلیت یابن الحسن».

گفتنی است، مسئولیت اجرای این مراسم را ادارۀ انتظامات صحن‌های حرم مطهر، از اداره‌های تابعۀحوزۀ مدیریت انتظامات و تشریفات، برعهده دارد.

منبع: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
ارتباط با ما ستاد خبری حراست