به همت بنیاد پژوهش‌ها صورت می‌گیرد؛
۱۴۰۰-۰۵-۰۲
برگزاری نشست‌های تخصصی غدیرپژوهی در دهه ولایت

به گزارش اداره روابط عمومی و بین المللی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با دهه امامت و ولایت، ویژه برنامه‌های مختلفی از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی پیش‌بینی و تدارک دیده شده است.

«غدیر پژوهی» عنوان نشست‌های تخصصی است که به همت گروه‌های فقه و اصول، فرهنگ و سیره رضوی، کلام واندیشه اسلامی، سادات و مفاخر اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی و... برگزار می‌شود.

«حی ولایت»، «ولایت فقیه در امتداد غدیر»، «گرامیداشت اعیاد اسلامی از منظر فقه»، «مرجعیت علمی ائمه(ع) محور وحدت»، «امام علی(ع) در احادیث امام رضا(ع)»، «تفسیر آیات مباهله و هل اتی از منظر امام رضا(ع)»، «فلسفه امامت»، «امیرالمومنین (ع)محور وحدت امت اسلامی»، «جایگاه ولایت در آثار مکتوب نام آوران سادات»، «نقش شرفای مکه و مدینه در صیانت از ولایت»، «جایگاه نهج البلاغه در مطالعات اخلاقی و تربیت اسلامی و هم اندیشی غدیر پژوهان» از جمله عناوین این نشست‌هاست.

همچنین، «پیک غدیر» در قالب گفتارهای رادیویی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده بنیاد پژوهشهای اسلامی در ایام دهه امامت و ولایت است، این ویژه‌برنامه به مباحثی همچون، «غدیر برکه حیات»، «غدیر در الغدیر»، «غدیر رمز وحدت»، «غدیر در آئینه ادب فارسی»، «عرفه از منظر امام رضا(ع)» می‌پردازد.

پژوهشگرانی همچون حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی‌تبار، حجت‌الاسلام و المسلمین علی جلائیان، حجت الاسلام و المسلمین علی رستمیانی، امیر سلمانی رحیمی و مرتضی انفرادی در این گفت‌وگوهای رادیویی به تبیین مباحث یاد شده می‌پردازند.

«غدیرنامه» عنوان دیگر برنامه‌ای است که در قالب یادداشت در روزنامه قدس با محوریت غدیر تدارک دیده شده؛ «کتاب‌نامه الغدیر»، «الغدیر دانش‌نامه‌ای ادبی»، «الغدیر و مجالس‌المومنین» و «الغدیر، ترجمه‌ها و اقتباس‌ها» عنوان این یادداشت‌هاست که توسط محسن ناجی نصرآبادی، امیر سلمانی رحیمی، ابراهیم عرب پور و محمد تقدمی صابری نگاشته شده است.

یکی دیگر از برنامه‌های تدارک دیده شده ویژه این ایام، «غدیر در آئینه کتاب» است که به رونمایی و معرفی کتاب می‌پردازد. «گفتمان تجربه‌نگاری و اندیشه‌ورزی تربیتی»، «مباهله»، «فقه وقف»، «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته»، از جمله آثاری است که توسط گروه‌های اخلاق و تربیت اسلامی، فقه و اصول و مطالعات قرآنی رونمایی و معرفی می‌شود.

عناوینی همچون،«غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(ع) ساحت پاک امامان»، «شکوه امامت»،«سخنان علامه امینی در مدرسه نواب»،«از تربیت ابراهیمی تا تربیت علوی» و «گزیده مقالات کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی» نیز توسط این مرکز منتشر شده که در این ایام مبارک در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

نشست‌های تخصصی غدیرپژوهی

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید