رئیس دانشگاه بين المللی امام رضا(ع) مطرح کرد؛
۱۴۰۰-۰۴-۲۹
حرکت دانشگاه امام رضا(ع) به سمت مرجعیت علمی
رئيس دانشگاه بين المللي امام رضا(ع) گفت: اين مركز دانشگاهي تلاش دارد تا پايگاه پژوهش هاي كاربردي آستان قدس رضوي و مرجع فرآيندهاي علمي اين آستان مقدس باشد.

به گزارش آستان نیوز، دكتر مرتضي رجوعي در نشست شوراي مديران سازمان علمي- فرهنگي آستان قدس رضوي كه به ميزباني دانشگاه بين المللي امام رضا(ع) برگزار شد، به تبيين راهبردهاي اين دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: تشكيل شبكه مديران شيعي جهان اسلام، توليد علم و مرجعيت علم و فناوري در برخي از رشته ها در جهان اسلام، تربيت نيروي انساني متخصص و متعهد براي نظام اسلامي، ارائه آموزش هاي مأموريت گراي كارآفرين و مهارت محور و پايگاه مرجع فرآيندهاي علمي و پژوهش هاي كاربري از جمله اهداف راهبردي ترسيم شده براي دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) است.

وي با اشاره به تاريخچه تأسيس دانشگاه بين المللي امام رضا (ع) عنوان كرد: اين دانشگاه بر اساس ديدگاه هاي آيت الله واعظ طبسي توليت فقيد آستان قدس رضوي و در راستاي تحقق رسالت فرهنگي اين آستان مقدس بيش از دو دهه است كه با مجوز شوراي عالي انقلاب فرهنگي در عرصه هاي علمي و آموزشي حضور فعال دارد.

رجوعي با اشاره به چشم انداز تأسيس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) گفت: اين مركز علمي به عنوان دانشگاه جامع، پيشرو و الهام بخش در افق تمدن سازي نوين اسلامي-ايراني معرفي شده است كه در راستاي تحقق اهداف عاليه نظام جمهوري اسلامي ايران و چشم انداز آستان قدس رضوی با تعامل مؤثر در مجامع علمي و فرهنگي كشور و جهان اسلام بايد نقش‌آفريني نمايد.

وي عنوان كرد: با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي، دانشگاه از سال 1391 با مجوز بين المللي فعاليت خود را دنبال مي كند و در حال حاضر بيش از 1500 دانشجوي غيرايراني از مليت هاي مختلف در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.

فضاي امن و توأم با تكريم براي دانشجويان

وی با اشاره به ايجاد دو واحد مستقل دانشگاهي براي بانوان و آقايان بیان كرد: به منظور ايجاد فضاي امن و مطمئن تحصيلي و توأم با تكريم براي دانشجويان كه منطبق با آرمان هاي نظام جمهوري اسلامي و آستان قدس رضوي باشد، از سال 1391 دانشجويان به صورت تك جنسيتي در واحدهاي خواهران و برادران پذيرش مي شود كه اين اقدام فرهنگي ماندگار، فصل جديدي در حيات دانشگاه محسوب مي شود.

وي در ادامه سخنانش به معرفي فعاليت هاي پژوهشي دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) طي پنج سال اخير پرداخت و بيان كرد: طي اين مدت 33 قرارداد پژوهشي با بخش ها و دستگاه هاي مختلف منعقد و اجرايي شده كه 12 قرارداد آن با آستان قدس رضوي و در جهت حل مسائل اين آستان مقدس و مؤسسات وابسته به آن بوده است.

تغيير شيوه آموزشي در دوران كرونا

رئيس دانشگاه بين المللي امام رضا(ع) در بخش ديگري از سخنانش به تغيير شيوه آموزشي از حضوري به الكترونيكي با فراگيري ويروس كرونا در كشور اشاره و توضيح داد: با اعلام رسمي همه گيري ويروس كرونا و تعطيلي اجباري مؤسسات آموزشي، بلافاصله اقدامات دانشگاه براي مديريت بحران شروع و در اين مسير، از ظرفيت و تجربيات قبلي آموزش الكترونيكي بهره گيري و به سرعت، آموزش هاي الكترونيكي جايگزين آموزش هاي حضوري شد.

رضايت بالاي دانشجويان از آموزش هاي مجازي

وي انتقال حدود 1500 كد درسي و محتواي ارائيه شده به بيش از از هفت هزار دانشجو توسط 500 استاد به سامانه هاي بومي آموزش الكترونيكي در روزهاي اوليه شيوع ويروس كرونا در كشور را از اقدامات اساسي دانشگاه در اسفند ماه 1398 معرفي كرد و افزود: خدمات ارائه شده در شيوه آموزش الكترونيكي با استقرار سامانه هاي آموزشي مرتبط تاكنون، رضايت بسيار بالاي دانشجويان را در پي داشته است.

رجوعي در ادامه يكي از اقدامات مهم دانشگاه پس از شيوع ويروس كرونا و شروع مديريت بحران را مستندسازي و تجربه نگاري اقدامات انجام شده در مرحله اوج بحران در قالب يك طرح مطالعاتي دانست و گفت: هدف از انجام اين طرح، مستندسازي و ثبت و ضبط مكتوب تجربه هاي مديران دانشگاه در ماه هاي اوليه بروز بحران بيماري كرونا بوده است.

اين مقام مسئول اظهار كرد: احراز رتبه سطح يك دانشگاه ها و مؤسسات غيردولتي بر اساس رتبه بندي وزارت عتف، كسب رتبه برترين دانشگاه غيردولتي بر اساس رتبه بندي ISC و اخذ رتبه 43 در گزارش سال 1399 اين مركز، برخورداري از مجوز فعاليت بين المللي و ظرفيت بالاي جذب دانشجويان غيرايراني به ويژه از كشورهاي مسلمان همسايه، داشتن مجوز امور كنسولي جهت انجام امور كنسولي داوطلبان تحصيل و امكان ارائه خدمات به ساير دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و داشتن فضا و تشكيلات مستقل براي فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و فرهنگي دانشجويان اين دانشگاه نسبت به ساير دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي متمايز كرده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید