در لابلای نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی دیده می‌شود؛
۱۴۰۰-۰۴-۲۷
محوریت سیره پنجمین امام شیعیان در نسخه هایی با قدمت 7 قرن
مسئول امور ارزش یابی نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از وجود نسخ خطی با محوریت موضوع امام محمد باقر(ع) پنجمین امام شیعیان در این کتابخانه خبر داد که برخی از آنها 7 قرن قدمت دارند.

به گزارش آستان نیوز، سید محمدرضا فاضل هاشمی با اشاره به وجود یک هزار و 500 نسخه خطی و چاپ سنگی در این کتابخانه با محوریت امام محمد باقر(ع)، از نسخه‌هایی یادکرد که به طور کلی به اقوال و احوال اهل بیت و چهارده معصوم(ع) از جمله امام محمدباقر(ع) پرداخته است.
وی، مشارق انوار‌الیقین، کفایه‌الأثر، جلاء‌العیون، طوفان‌البکاء، مطالب‌السوول فی مناقب آل‌الرسول، ناسخ‌‌التواریخ، عذاب‌النواصب علی الجاحد و الناصب، تهذیب‌الأحکام، تذکره‌الخواص، بهجه‌المباهج، المناقب، الصافی، التتمه فی تواریخ‌الأئمه و اربعین از جمله این‌ کتب دانست که نسخه‌های متعددی از آن‌ها در گنجینۀ کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی نگهداری می‌شود.
فاضل هاشمی همچنین به نسخه هایی اشاره داشت که منحصرا به سیره امام محمد باقر اشاره داشته و «مناظرۀ امام باقر(ع) با حجاج» را یکی از این نسخ عنوان کرد که پاسخ‌های امام به جروی هروی و حجاج‌بن یوسف ثقفی در آن وارد شده است.
مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس ادامه داد: نسخۀ دیگر با نام «حدیث مناظرۀ حضرت باقر(ع)» به خط نسخ ۱۷سطری بر کاغذ نخودی کتابت شده و وقفی موسی گیلانی است.
نسخه‌هایی از شرح دعای سحر روایت‌شده از حضرت ثامن الحجج علی‌بن موسی‌الرضا(ع) که ایشان از حضرت امام محمدباقر(ع) نقل کرده و نسخه‌هایی متعدد از زیارت عاشورا که از امام باقر(ع) روایت شده است، به خط مشاهیر خوشنویسان و با آرایه‌های هنری زیبا موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی از دیگر مواردی بود که وی بدان اشاره داشت.
فاضل هاشمی، از نسخه‌ای با نام «عوالم العلوم و المعارف و الأحوال از سیرۀ فاطمۀ زهرا(س) تا امام محمدباقر(ع)» که «عوالم العلوم والمعارف» یا «جامع‌العلوم والمعارف» نیز نامیده می‌شود، یاد کرد و افزود: این نسخه را عبدالله‌بن نورالله بحرانی در سال ۱۰۵۸ ه.ق تألیف کرده و کتابت آن به خط نسخِ غلامحسین‌بن محمدابراهیم محمدآبادی در سال ۱۲۳۸ه.ق انجام شده است.
وی همچنین به تذکرۀ حضرت سلطان‌علی‌بن امام محمدباقر(ع) و هلال‌بن علی(ع) با قسمتی از فضایل سادات آل محمد(ع) به عنوان نسخه‌‌ای از کتب چاپ سنگی اشاره کرد که این نسخه به زبان فارسی به‌دست عزیزالله امامت کاشانی تألیف و وقف کتابخانۀ ‌رضوی شده و چاپ آن، در سال ۱۳۸۴ ه.ق در تهران انجام شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید