۱۴۰۰-۰۳-۳۱
فعالیت‌هایی در چارچوب اقتصاد مقاومتی با رویکرد دانش بنیان و مردم محور
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به ضرورت بازنگری جدی در حوزه اقتصادی کشور و اهمیت حل مسائل و مشکلات این حوزه گفت: به برکت برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده، مجموعه اقتصادی آستان قدس رضوی فعالیت‌های خود را در چارچوب اقتصاد مقاومتی و در محور تولید، با تاکید بر اقتصاد دانش بنیان دنبال می‌کند.

به گزارش آستان نیوز، دکتر مالک رحمتی در آئین افتتاحیه کنگره بین المللی « اقتصاد، اشتغال و تولید در آینه قرآن و عترت» که صبح امروز در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا(ع)، گفت: شیرینی این ایام به برکت حماسه آفرینی مردم در انتخابات پر شور 28 خرداد مضاعف شد و مردم ثابت کردند با وجود گله‌ها و مشکلات فراوانی که دارند، مثل همیشه پای این انقلاب و نظام ایستاده‌اند.

رحمتی افزود: در میان القاب امام رضا(ع)، لقب «عالم آل محمد(ص)» در ایشان بیشتر جلوه‌گری می‌کند و به همین دلیل مردم از مجموعه آستان قدس رضوی به عنوان مجموعه منتسب به حضرت رضا(ع)،  در کنار فعالیت های مذهبی و اجتماعی، انتظار انجام کارهای فرهنگی و علمی نیز دارند.

 

باید برای رفع مشکلات اقتصادی چاره اندیشی کرد
قائم مقام تولیت آستان قدس در ادامه به موضوع محوری این همایش اشاره و اظهار کرد: در دهه پیش رو با دو چالش جدی مسائل اقتصادی و کاهش جمعیت مواجه هستیم و مقام معظم رهبری نیز همواره در این خصوص دغدغه جدی دارند و همواره سعی می‌کنند با نامگذاری سال‌ها با محوریت اقتصاد، تولید و اشتغال تمام ظرفیت کشور را برای حل این مشکلات بسیح کنند.

وی نداشتن نگاهی علمی، مشخص و پایدار را از دلایل حل نشدن مشکلات اقتصادی در کشور برشمرد و گفت: با وجود تاکیدات خاص نظام مقدس جمهوری اسلامی در بحث اقتصاد اسلامی، اما متاسفانه پیاده سازی آن همچنان دارای چالش های اساسی است و نتوانسته ایم اقتصاد اسلامی را تبدیل به گفتمان ساری و جاری کشور کنیم.

رحمتی گفت: اگر دشمن مقابل جمهوری اسلامی ایران مسأله اقتصاد را علم کرده، به این خاطر است که نقطه ضعف ما را پیدا کرده است. به همین دلیل ضروری است که ما برای رفع ضعف هایمان در این حوزه چاره اندیشی کنیم و برگزاری کنگره‌هایی از این دست می‌تواند راهگشای خوبی در این زمینه باشد.

وی بیان کرد: در این نشست‌ها باید اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی که نسخه نجات بخش کشور است، به یک نسخه عملیاتی جامع برسد و با ارائه نسخه اجرایی و شاخص محور حرف جدیدی برای ارائه داشته باشیم. مشکل ما امروزه منابع و سرمایه نیست، بلکه مدیریت ناصحیح منابع و عدم استفاده بهینه از ظرفیت‌های کشور برای توسعه پایدار است.

 

حل معضل جمعیت در گرو حل مشکلات اقتصادی است
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، چالش دوم دهه پیش رو را حوزه جمعیت ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه نتوانسته‌ایم با چالش اقتصاد مقابله کنیم، چندین سال است که با چالش اساسی و جدی در رشد جمعیت نیز مواجه هستیم، امروزه مسأله اقتصاد به جمعیت متصل شده است و حل معضل جمعیت در گرو حل مشکلات اقتصادی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در کنار سرمایه و منابع طبیعی و خدادادی، ثروت اصلی یک جامعه پویا سرمایه انسانی، فکر، ایده‌های نو، نوآوری و خلاقیت و ابتکار است و اگر این ویژگی‌ها از جامعه‌ای گرفته شود، امکان مدیریت صحیح جامعه و رسیدن به قله‌های پیشرفت و تعالی ممکن نخواهد شد و به همین دلیل مشخص است که مسأله جمعیت و اتکا به نسل آینده تا چه اندازه مهم و حیاتی است.

رحمتی با بیان اینکه تمام برنامه ریزی ها در کشور باید با رویکرد حل مسأله اقتصادی باشد و این حداقل انتظاری است که اکنون مردم دارند، ولی این نگاه نباید ما را از نگاه راهبردی آینده‌پژوهی در اقتصاد غافل کند، گفت: در برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها باید بر حل مسأله اقتصاد تاکید داشته باشیم و توأمان به مقوله آینده پژوهی در این حوزه نیز توجه شود.

وی یادآور شد: به برکت برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده، مجموعه اقتصادی آستان قدس رضوی فعالیت‌های خود را در چارچوب اقتصاد مقاومتی و با محوریت تولید و تاکید بر اقتصاد دانش بنیان طراحی کرده و به دنبال تحقق شعار «پیشرو، پیشران و الهام‌بخش» بودن در عینبت بخشی به اقتصاد مردمی است

منابع:
آستان نیوز
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید