۱۴۰۰-۰۳-۳۱
چند غزل پیشکش به خورشید
به همت اداره تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، محفل شعر بین المللی «صحن بهشت» به مناسبت میلاد امام هشتم با شعرخوانی بانوان شاعر آیینی در مدرسه خیرات خان حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، همیشه شاعران آیینی اجر و قدری افزون از دیگر شاعران داشته‌اند. ائمه معصومین(ع) شاعران خانه‌زاد را دوست دارند و با روی رآفت و کرم صله عنایت می‌کنند.
در آغاز محفل، معصومه سادات اسدیان، شاعره آیینی دو غزل را به پیشگاه خواهر و برادر کریم اهل بیت(ع) تقدیم می‌کند:
زیبایی‌اش را آسمان وام از تو می‌گیرد/ خورشید در تابیدنش نام از تو می‌گیرد/ خوشبختی محض است در بند شما بودن/ آهو به شوق دیدنت دام از تو می‌گیرد ...

 

خوش به حال شاعران آیینی
زهرا علیپور دبیر انجمن ادبی بانوان گوهرشاد آستان قدس رضوی در قامت مجری برنامه با تاکید بر اجر و منزلت شاعران آیینی به روایتی از امام صادق(ع) اشاره و بیان کرد: «هر کس یک قطعه شعر در رثای اهل بیت(ع) بسراید، شهری در بهشت صله می‌گیرد».
او در ادامه با قطعه شعری، وصلی میان مدینه و قم زد و خواند:
هر چند مدینه، قطعه‌ای گم دارد/ یک تکه از آن بهشت را قم دارد/ به هشت درت مناز ای باغ بهشت/ ما مشهدمان امام هشتم دارد ...
مجری، سمانه خلف‌زاده را به جایگاه دعوت کرد تا محفل شعر را با سروده‌هایش نورانی تر و گرم تر کند. او غزلی را از شهر کریمه اهل بیت، شهر مقدس قدم سوغات آورد و اینگونه آغاز کرد:
در مه قدم برداشتم تا تو/ وقتی رسیدم، صحن باران بود/ حال قشنگی داشت گلدسته/ لبریز از آیات قرآن بود ...

 

سلام بر مطلع فجر
در فراز ديگری از برنامه، سمانه قربانی، یکی از اساتید پیشکسوت حوزه شعر و شاعری کشور، بعد از عرض تبریک و تهنیت خدمت امام رئوف و حضار، برای قرائت چند بیت شعر حاضر شد:
السلام علیک یا خورشید /سبب اتصال ارض و سما
این محفل انس و شعرخوانی بخش‌های متنوعی از جنس شعر داشت. زینب اکبری و اعظم نیازمند، دو شاعره از استان کرمانشاه مهمان مجلس بودند که به مشاعره‌ای با مضامین رضوی با هم پرداختند.
شاعری از شاعران با ذوق افغانستانی و از اساتید دانشگاه، خانم حسین‌زاده با برگه‌ای از سروده‌های متفاوت از شاعران آیینی آماده خواندن اشعارش می‌شود. اشعار آیینی با محتوای مسائل  اجتماعی.

 

نشانی از لطف الهی
فاطمه سواد گو از بورکینافاسو از مهمانان خارجی این مجلس بود که اشعاری به زبان عربی قرائت کرد.‌ حرف ابیاتش مدح و سلام امام رئوف بود و‌ ولادت امام را نشانه لطف و رافت الهی دانست.
اما آخرین ابیات شاعران با نوای دلنشین نقاره‌خانه همزمان شد و دلها حس و حال حاجت گرفت:
خدا را شکر که خادم الرضا(ع) هستم/ کبوتر حرم حجت خدا هستم


گزارش از سارا صالحی

منابع:
آستان نیوز
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید