۱۴۰۰-۰۳-۲۴
کارآفرینی با دستانی توانمند
پس از چند سال نامگذاری سال‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب با محوریت رونق تولید و اقتصاد دورن‌زا، امسال دومین باری است که اردوگاه خاتون پذیرای یک رویداد با محوریت کارآفرینی و خوداشتغالی برای بانوان شهر مشهد می‌شود.

با شروع دهه کرامت، بازارچه «سرای خاتون2» به همت مرکز امور بانوان بنیاد کرامت رضوی با نمایش انواع تولیدات و دستاوردهای بانوان کارآفرین مشهدی گشایش یافته و تا پایان این دهه چشم انتظار بازدیدکنندگان است.

اتن

مقدمه‌ای برای کارهای بزرگ‌تر
با ورود به نمایشگاه، تنوع و تعدد تولیدات از پوشاک و خوراک گرفته تا محصولات فرهنگی، بازدیدکنندگان را خیلی زود مجذوب می‌کند. بیشتر از همه، تولید انواع خوراکی‌جات خانگی خودنمایی می‌کند. خانم محمودی زاده و دو دخترش پشت میز ترشیجات و خشکبار و محصولاتی از این دست، تند تند جوابگوی مشتریان خود هستند. او به عنوان یک بانوی کارآفرین می‌گوید که 15 سال پیش بنا به ضرورت خانوادگی، کارش را از یک اتاق خانه شروع کرد. اما به مرور با تلاش و پیگیری، کارشان برکت پیدا کرد و طولی نکشید که کارگاه تولیدی خودشان را راه انداختند.

وی ضمن تشکر از برپایی چنین نمایشگاهی در اردوگاه خاتون برای نشان دادن توان و ظرفیت بانوان مشهدی، می‌گوید: نهادهای مختلف باید از کار و تولید خانگی خانواده‎ها حمایت کنند. چرا که هم باری از دوش جامعه برداشته می‌شود، هم مقدمه‌ای برای شروع کارهای بزرگ‌تر در آینده است.

ندند

چند قدم آن طرف‌تر، زیبایی تولیدات یکی دیگر از شرکت کنندگان در نمایشگاه چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دختر جوانی در حال ارائه توضیحاتی درخصوص قیمت و کیفیت زیورآلات دست‌ساز خودش است. همه جور سنگ قیمتی و انواع زیورآلات روی میز دیده می‌شود که برخی دارای فواید اثبات شده درمانی هستند.

خانم جلالی نیا بر تلاش و پشتکار جوانان در ابتدای راه کارآفرینی و درآمدزایی تاکید دارد و صبر و شکیبایی را پشتوانه موفقیت‌های بزرگتر می‌دانست. اینکه برای شروع یک حرکت تولیدمحور، نیازی به گرفتن وام‌های بزرگ و یا اجاره مکان و انتظار سود زیاد داشتن، اشتباه است.     

د/


مادران به عنوان قوه محرکه اجتماعی
اما در بخش دیگری از نمایشگاه، چند تن از بانوان فعال در حوزه پوشاک شهر مشهد در غرفه‌های خود حضور دارند. خانم صداقتی که از ظاهرش پیداست در عرصه کار و تلاش اجتماعی مو سپید کرده، برایمان از باورهای کارآفرینانه خود تعریف می‌کند: خیلی خوب است که در این شرایط سخت اقتصادی کشور، دیگر مجموعه‌ها هم مثل شهرداری و آستان قدس رضوی از مشاغل نوپای خانگی به هر نحو ممکن حمایت کنند.

وی سرپرست خانواده کوچک خودش هم هست. معتقد است، برگزاری مرتب چنین رویدادهایی با محوریت تقویت بنیه اقتصادی خانواده‌های کم بضاعت، به افزایش توان بانوان و رشد عرصه‌های کار و تولید در بستر اجتماعی می‌انجامد. چون با حرکت مادران به عنوان قوه محرکه نهاد خانواده، دیگر اعضا هم با او همراه شده و بتدریج بخش بزرگی از جامعه با جریان کار و اشتغال همراهی خواهند کرد.  

انسیه ماکری از دوره دبیرستان همراه خواهرش آموزش درست کردن این کارهای زینتی را یاد گرفته و بعد از ازدواج به توصیه همسرش با بودجه مختصری، نسبت به تولید خانگی کارها اقدام کرده است. او ضمن قدردانی از مرکز امور بانوان آستان قدس رضوی برای اجرای چنین طرحی، با بیان درخواستی سخنش را آغاز کرد: کاش در کنار کمک به برگزاری بازارچه‌ها و نمایشگاه‌ها وام‌هایی برای کمک به سر پا شدن مشاغل خانگی به بانوان و دختران اختصاص بدهند. البته بر کیفیت دریافت و خرج کرد آن نظارت صورت بگیرد تا مثل برخی طرح‌ها، آنهایی که نیازی به وام ندارند، از این فرصت‌ سوء استفاده نکنند. 

در مجاورت این بخش، هنرمند جوانی در حوزه چرم‌سازی، کیف‌های دست‌ساز خودش را در انواع جنس‌ها و رنگ‌ها عرضه کرده. این دختر هنرمند، هدف و آرزوی خودش را تولید محصولات چرمی با کیفیتی شبیه نام تجاری چرم مشهد عنوان کرد. با توجه به کیفیت کارهایش و پشتکار و علاقه‌اش، هدفی دور است ولی ناممکن نیست. 

تائ

در این نمایشگاه، برخی از تولیدات محصول ابتکار و خلاقیت و بعضی از تولیدات جدید و نوبرآنه هستند. یکی از فعالان این بازارچه با نرم‌افزاری با قابلیت واقعیت افزوده برای آموزش نماز به میدان آمده تا به قول صاحب غرفه، اشتباهات قرائت نماز اصلاح شود و در ضمن بچه‌ها همراه والدین‌شان از معانی اذکار نماز بهره‌مند شوند. غرفه‌ای هم به عرضه محصولات جدید آرایشی و بهداشتی ارگانیک برگرفته از دل طبیعت مشغول بود که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده بود.

بی تردید، بانوان مستقل و کارآفرین شهر مشهد به همین تعداد حاضر در بازارچه «سرای خاتون» محدود نمی‌شود و خیلی از آن‌ها گوشه‌ خانه بدون حمایت و پشتوانه راه پر فراز و نشیبی پیش رویشان قرار دارد. چه خوب است که نهادهای مسئول در امر اشتغال‌زایی بانوان از تجربیات عملی آستان قدس رضوی برای توانمندسازی اقشار کم برخوردار جامعه به نفع ترویج اقتصاد مقاومتی بهره ببرند.

منابع:
آستان نیوز
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید