۱۳۹۸-۰۱-۱۵
نشان طیب
نشان طیب، نشانی است که با استفاده از اصول علمی و استانداردهای کاربردی و بر مبنای الزامات و آموزه‌های دین مبین اسلام طراحی شده و معطوف به ارزیابی و رتبه‌بندی کیفیت محصولات و خدمات است. محوریت و گستره اصلی این نشان بر روی محصولات و خدماتی است که بر روی سبک زندگی اثرگذاری بالایی دارند. از این رو می‌توان نشان طیب را ترویج‌دهنده الگوهای سبک زندگی اسلامی کیفیت محور قلمداد نمود.

امروزه در طیف وسیعی از افراد و جوامع، استفاده از محصولات و خدمات با شاخص‌های کیفی مطلوب و بالا به یک مطالبه جدی تبدیل شده است. در کشورهای پیشرفته برای پاسخ به چنین نیازهایی، اقدام به تدوین استانداردهای مختلف برای محصولات و خدمات نموده‌اند که امروزه استفاده از این استانداردها در سایر کشورها نیز فراگیر شده است. علاوه‌براین در هر کشوری، پیاده‌سازی برخی از این استانداردها الزامی است.

نشان طیب در حوزه‌های تخصصی کیفیت به استانداردهای ملی و معتبر در سطوح مختلف رجوع می‌کند و احراز این استانداردها یکی از شروط اعطای نشان است. داشتن استانداردهای مورد نظر سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو، نشان دهنده معتبر بودن محصول یا خدمت موردنظر است؛ از این رو، نشان طیب به تولید مجدد این معیارها ورود نکرده و با تمرکز بر روی ارتقای کیفیت، ایجاد فضای شفاف در ارائه جزئیات کیفی، قابلیت مقایسه بین محصولات و خدمات هم‌دسته و نیز ایجاد سامانه تقلب‌سنجی و رهگیری محصولات و خدمات طراحی شده و در حال توسعه است.


نشان طیب برگرفته از مفاهیم عام طیب در قرآن مجید است. این مفاهیم عام را می‌توان در یک کلمه و به طور خلاصه اینطور بیان نمود:


مناسب!
 

آن غذا، لباس، خدمت، کتاب و سایر مواردی که مناسب مصرف کننده باشد، طیب نامیده می‌شود. یک غذا ممکن است برای یک فرد با مزاج مشخص طیب باشد اما برای فردی دیگر، طیب نباشد. پس نشان طیب به همراه یک شیوه‌نامه برای انتخاب و استفاده صحیح محصول یا خدمت عرضه شده و شرایط مصرف‌کننده را در راهنمای مصرف لحاظ می‌کند. به همین سبب، نشان طیب با افزایش آگاهی عمومی نسبت به فواید و مضرات هر محصول یا خدمت در شرایط مختلف، گامی در جهت افزایش کیفیت سبک زندگی برداشته و به طور نسبی، سلامت روح و جسم مصرف‌کننده را به ارمغان خواهد آورد.

بر خلاف بسیاری از نشان‌ها که صرفاً بودن یا نبودن آنها بر روی یک محصول، گویای مفهومی مثبت (همانند استاندارد) یا منفی (همانند تراریخته یا دارای نگهدارنده) است، نشان طیب با ارائه شاخص‌های رتبه‌بندی شده، این امکان را به مصرف کننده می‌دهد که بین محصولات یا خدمات مشابه، مقایسه جزئی و دقیقی داشته باشد و علاوه بر اطلاع‌رسانی از مزایا، معایب نسبی محصول یا خدمت را نیز بیان می‌کند. همچنین، با ارائه یک نمره کل در میان شاخص‌ها، امکان مقایسه سریع را نیز فراهم می‌آورد. این موضوع به افزایش شناخت مصرف کننده به مزایا و معایب محصولات و خدمات کمک نموده و اعتماد ایشان را به تولید‌کننده یا ارائه دهنده محصول/خدمت افزایش خواهد داد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید