خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 271104242
  تعداد بازدید این صفحه: 1451052
  در امروز: 300

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 30/5/1393
 

 صحن قدس

این صحن در قسمت جنوب حرم مطهرومسجد گوهرشاد ، بین بست شیخ بهایی وقسمتی ازجنوب غربی رواق امام خمینی(ره) با مساحت بالغ بر 2530 مترمربع، در سال 1373ه. ش ساخته شد. صحن قدس 6 ورودی و 28 حجره در اطراف دارد. ایوان جنوبی صحن با ارتفاع 16 متر مشابه ایوان مقصوره است، سقف ایوان به صورت طاسه بندی با کاشی و آجر تزیین شده و دیواره ایوان تمام با کاشی معرق تزیین یافته است. در وسط ایوان، محرابی زیبا وجود دارد، دور بالای محراب کتیبه ای از کاشی سوره مبارک «نور» نوشته شده است.  

در فضای بازی که در جنوب مسجد گوهرشاد قرار داشت صحن مبارک قدس بنا گردید، صحن قدس دو طبقه ساخته شده و طبقه زیرین 5700 مترمربع زیر بنا دارد، شامل انبار، موتور خانه، سرویس های بهداشتی.
این صحن در قسمت جنوب حرم مطهر و مسجد گوهرشاد، بین بست شیخ بهایی وقسمتی ازجنوب غربی رواق امام خمینی(ره) با مساحت بالغ بر 2530 مترمربع، در سال 1373ه. ش ساخته شد.
در قسمت طبقه همکف 3200 مترمربع زیر بنا قرار دارد شامل 6 ورودی و 28 حجره که 14 حجره در طرف مسجد و صحن و 14 حجره در طرف مقابل می باشد و اسامی هر یک از چهارده معصوم بالای آن حجره ها نوشته شده ارتفاع صحن از کف تا دیوارها 6 متر است، این صحن چهار ایوان و سردر دارد و ایوان قبله آن از ایوان های دیگر بزرگتر است.

ایوان جنوبی صحن با ارتفاع 16 متر مشابه ایوان مقصوره است، سقف ایوان به صورت طاسه بندی با کاشی و آجر تزیین شده و دیواره ایوان تمام با کاشی معرق آراسته است. در وسط ایوان، محرابی زیبا وجود دارد، دور بالای محراب کتیبه ای از کاشی سوره مبارک «نور» نوشته شده است.
در معماری ایران ایوان قبله همیشه بزرگتر گرفته می شود لذا این ایوان نیز بزرگتر است، محراب صحن قدس جنوبی ترین محراب در ابنیه و اماکن متبرکه آستان قدس می باشد و هنگامی که امام جماعت در آن قرار گیرد از همه اطراف و جوانب می توان با آنجا ارتباط برقرار کند. ایوان های کوتاه این صحن دوازده متر و ایوان بلند آن 16 متر ارتفاع دارند.
این صحن از طرف شرق به صحن موزه و از شمال به مسجد گوهرشاد و از غرب به بست مسجد گوهرشاد راه دارد.
سقاخانه ای زیبا با نمای قبة الصخره از مجموعه بناهای بیت المقدس در وسط صحن ، یاد و خاطره نخستین قبله گاه مسلمانان جهان را در اذهان زنده می کند. ابعاد آن درست 8/1 ابعاد اصلی قدس می باشد و این به مناسبت امام هشتم علیه السلام انتخاب شده است.
سیستم آب آشامیدنی این سقاخانه مجهز به چشم الکترونیکی است.اسن سقاخانه از کف صحن تا نیزه گنبد 24/8 متر ارتفاع دارد که 47/4 متر آن مربوط به ارتفاع گنبد است. شعاع گنبد نیز معادل 8/4 متر می باشد. همچنین شعاع قسمت داخلی بنا بدون احتساب رواق پیرامون آن 6/9 متر و مساحت سقاخانه 130مترمربع است.
منبع زیرزمین این سقاخانه دارای 600 متر مکعب آب است و در قسمت همکف موتور خانه برای سرد کردن آب قرار دارد و گنبد طلایی آن منبع آب سرد می باشد، در اطراف منبع شیرهای متعددی گذاشته شده که استفاده کنندگان با قراردادن لیوان ها در مقابل آن به طور خودکار آب از شیر سرازیر میشود و بعد از دورکردن لیوان باردیگر شیرها بسته می گردند .
قسمت گنبدی شکل آن طلاکاری و قسمت خارجی آن، با کاشی های معرق تزیین یافته است.
کتیبه های صحن قدس :
در حاشیه درِ ایوان شرقی که از آن جا به صحن موزه می روند سوره مبارکه مجادله نوشته شده است، این کتیبه با خط ثلث توسط فضائلی تحریر شده، در قسمت شمالی متصل به مسجد گوهرشاد ایوانی بزرگ بنا گردیده و در کف ایوان دو صفه و بالای صفه ها نیز دو غرفه قرار دارد.
در ایوان طرف غرب که از آن جا به طرف بست می روند سوره مبارکه والفجر نوشته شده است در سقاخانه وسط صحن قدس در دور گنبد سوره مبارکه اسراء و در دور جایگاه نوشیدن آب سوره مبارکه«یس و القرآن حکیم» نوشته شده و کتیبه های ایوان های حجرات نیز هنوز کاملاً نصب نشده است .


 
6485 
کلید واژه ها:
صحن و سراهای حرم مطهر امام رضا(ع) , تاریخچه حرم مطهر , صحن قدس , صحن قدس حرم امام رضا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
 حجره‌ (اتاق های د‏ورتاد‏ور صحن‌های حرم مطهر امام‌رضا (ع)
آیه الله سید محمد علی موسوی گرمارودی
 • 1396/7/4 سه‌شنبه آیه الله سید محمد علی موسوی گرمارودی
  دلیل اصلی هجرت دائمى ایشان به مشهد، عشق به حضرت رضا (ع) بود. با آنكه سال¬های آخر حیات را بر صندلى چرخدار مى‏نشست، گاهى سه بار در روز به زيارت آن حضرت مشرف مى‏شد. ايشان كتابخانه 24000 جلدى خود را به آستان قدس رضوى تقديم كرد و در صحن قدس دفن شد.
  مشاهیر علمی و سیاسی
هنر در حوض ها و سنگاب های حرم مطهر
نقش سنگ در زیبایی حرم
 • 1396/5/30 دوشنبه نقش سنگ در زیبایی حرم
  یکی از هنرهای به کار رفته درحرم استفاده از سنگ است. یکی از این کاربردها استفاده از سنگ در ساخت محراب است. تنها محراب قدیمی حرم متعلق به مسجد گوهرشاد است.
  هنرهای حرم
رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها)
 • 1396/3/11 پنجشنبه رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها)
  رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها) در عصر انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1376 ش آغاز و در شب عید غدیر سال 1379 ش افتتاح شد. فضای این رواق با وسعت 1965 متر مربع، طبقه زیرین رواق دارالولایه به شمار می رود و در غرب سرداب مطهر و بالاسر مبارک امام علیه السلام واقع است.
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط